Jasne stanowisko papieża w sprawie eutanazji: “Chorego człowieka nie zawsze można wyleczyć, ale zawsze trzeba się nim zaopiekować”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Światowe Towarzystwo Medyczne oraz Papieska Akademia Życia zorganizowały w dniu dzisiejszym spotkanie na temat końca życia. Poruszane były między innymi zagadnienia związane z eutanazją i uporczywą terapią. Papież Franciszek wypowiedział się na ten temat w sposób następujący: Chorego człowieka nie zawsze można wyleczyć, ale zawsze trzeba się nim zaopiekować, bez skracania jego życia, ale też bez uporczywego i zbytecznego odwlekania jego śmierci.

Papież zaznaczał ponadto, iż w dzisiejszych czasach potrzeba mądrości, ponieważ coraz silniejsza jest pokusa stosowania terapii, które są skuteczne dla ciała, ale nie służą integralnemu dobru osoby. Przypomniał przy tym rozróżnienie pomiędzy eutanazją, która zawsze jest niedopuszczalna, a uporczywą terapią, która jest moralnie dopuszczalna.

Głowa Kościoła zaznaczyła jednak, iż osąd nad proporcjonalnością danej terapii nie może opierać się na mechanicznym zastosowaniu ogólnej reguły. To przede wszystkim sam chory, w porozumieniu z lekarzem, powinien podjąć decyzję o poddaniu się konkretnej terapii bądź rezygnacji z niej.

Interesujące jest to, iż w czasie spotkania poruszany był też inny ważny problem. Chodzi tu mianowicie o brak dostępności do najbardziej zaawansowanych i najdroższych terapii. Wielu ubogich nie może sobie na takowe pozwolić.

 

gosc.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY