Brexit nie tak szybko. Tusk spotka się z premier Wielkiej Brytanii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.pixabay

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiada spotkanie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Spotkanie ma odbyć się w najbliższy piątek, przy okazji szczytu społecznego Unii Europejskiej w Goeteborgu. Tematem przewodnik spotkania ma być rzecz jasna Brexit. 

Reuters podaje informację, iż urzędnicy unijni rozpoczęli wewnętrzne przygotowania mające na celu uruchomienie negocjacji dotyczących stosunków handlowych z Wielką Brytanią po grudniowym szczycie UE. Sam Tusk stoi jednak na stanowisku, iż tak pozytywny scenariusz nie jest pewny i będzie wymagał większej ilości pracy.

Ponadto Tusk ma również zapytać May w jaki sposób Wielka Brytania zamierza się posunąć do przodu w trzech kluczowych obszarach pierwszej fazy rozmów.

By móc przejść do kolejnego etapu konieczne jest porozumienie w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowanych z budżetem unijnym. Ta ostatnia kwestia wzbudza na chwilę obecną najwięcej kontrowersji. UE żąda od Londynu kwoty aż 60 mld euro, Wielka Brytania nieoficjalnie deklaruje jednak możliwość wypłaty jedynie ok. 20 mld euro.

 

niezalezna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY