Będą konsekwencje dla europosłów PO za głosowanie za sankcjami dla Polski?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

Będziemy rozmawiali o konsekwencjach wobec europosłów PO, którzy zagłosowali wczoraj “za” sankcjami dla Polski na posiedzeniu zarządu, pewnie w przyszłym tygodniu – zapowiedział dziś wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

PE przyjął wczoraj rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które “mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce”. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił “ksenofobiczny i faszystowski” Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS; PO podzieliła się w tej sprawie, a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu – wynika z informacji zebranych przez PAP. Sześciu europosłów PO, którzy głosowali “za”, to: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Róża Thun.

Tomasz Siemoniak pytany w radiu Plus o eurodeputowanych z PO, którzy zagłosowali za sankcjami dla Polski, podkreślił, że Platforma podziela treści, które są w rezolucji, krytyczną ocenę rządów PiS-u”. – Natomiast nie zgadza się, żeby nawet w formie miękkiej sugestii, pojawiało się ryzyko sankcji wobec Polski – podkreślił.

Platforma się wstrzymała od głosu, a kilku europosłów głosowało inaczej, mimo wyraźnego stanowiska frakcji. Zobaczymy, będziemy o tym rozmawiali, najlepiej, gdy cały klub, cała frakcja głosuje razem – oświadczył. Dodał jednocześnie, że ta sprawa była niesłychanie emocjonalna, trudna.

Zapytany, czy eurodeputowani, którzy zagłosowali “za”, poniosą konsekwencje, powiedział: będziemy rozmawiali o konsekwencjach na posiedzeniu zarządu pewnie w przyszłym tygodniu.

Dopytany o formę konsekwencji, powiedział: nie wiem, czy będą kary. Uważam, że trzeba mocno zwrócić uwagę, że jednolite działanie naszej frakcji ma istotne znaczenie i że eurodeputowani wywodzą się z Platformy i powinni bardzo mocno uwzględniać lojalność wobec Platformy.

źródło: onet.pl

_________________
Oglądaj naszą telewizję internetową

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY