“Zacznijmy o tych ludziach myśleć w kategoriach Jezusowych”. Kontrowersyjna wypowiedź abp Rysia o imigrantach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia commons

Nie od dziś wiadomo, iż głos polskich hierarchów w sprawie przyjmowania islamskich imigrantów do Europy jest podzielony. Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, po raz kolejny zajął tu bardzo kontrowersyjne stanowisko.

Co trzeba czynić, zwłaszcza w Polsce, to porządkować myślenie i wpływać na myślenie. Obecnie nasz spór o przyjęcie uchodźców jest w dużej mierze sporem teoretycznym. Spieramy się o ludzi, którzy są dla nas jakąś abstrakcją; to problem, którego na co dzień nie zaznajemy. (…) Jeśli uważamy się za uczniów Jezusa Chrystusa, zacznijmy o tych ludziach myśleć w kategoriach Jezusowych- tłumaczy duchowny.

Powyższa wypowiedź nagrana została na  filmie, który wyemitowany został na specjalnym spotkaniu dla licealistów poświęconym tolerancji i otwartości na inne narodowości. Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Łódzkim.

Rozmowa na temat uchodźców i imigrantów – także w Kościele – posługuje się argumentacją zaczerpniętą ze świata polityki. Tymczasem w narracji Kościoła rozstrzygające powinno być zdanie zapisane w Ewangelii wg św. Mateusza, (…) gdzie Jezus mówi «byłem przybyszem, a przyjęliście mnie»- wyjaśnia abp Ryś.

Duchowny dodał również, iż jego zdaniem potrzebne są spotkania i dyskusje “nawracające” sposób myślenia o imigrantach. Jednym z takich działań może być praktykowana w Kościele modlitwa za tych ludzi.

Spotkanie na UŁ zorganizowane zostało przez ks. Arkadiusza Lechowskiego ze Stowarzyszenia Missio Quotidiana w ramach projektu “Tell the Good News” we współpracy z fundacją “Kolorowo”.

Naszym zadaniem jest przekazywanie dobrej nowiny, która ma wymiar nie tylko ewangeliczny, lecz rozumiana jest bardzo szeroko – chodzi przede wszystkim o postrzeganie świata pozytywnie. Często jesteśmy bombardowani złymi informacjami, a my chcemy pokazać, że nawet na te, które wiążą się z niepokojem, lękiem, można spojrzeć ze strony pozytywnej. Nie chcemy niczego nikomu narzucać, a raczej pokazywać inne aspekty rzeczywistości- tłumaczy ks. Lechowski.

– Mamy w polskiej kulturze dużo potencjału związanego z uchodźcami. Fryderyk Chopin, Zygmunt Krasiński, Józef Bem – to emigranci. Wiele wynalazków powstało właśnie na emigracji. A my skupiamy się tylko na tym, że pojawi się u nas terrorysta i wysadzi nam dom- komentuje Joanna Wiernicka- Zawisza z fundacji “Kolorowo”.

gosc.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY