Rzymkowski: Polski nacjonalizm nigdy nie był rasistowski. Młodzież Wszechpolska jest potrzebna Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Niepodległości

/ fot. Piotr Smoliński

Tomasz Rzymkowski poseł na Sejm RP udzielił wywiadu Rzeczpospolitej, gdzie powiedział m.in. Polski nacjonalizm nigdy nie był rasistowski. Młodzież Wszechpolska jest potrzebna Polsce.

Poseł wielokrotnie, na swoim profilu zapraszał na Marsz Niepodległości, był również obecny na samej manifestacji. Poparcie dla narodowców wyraził m.in. na portalu społecznościowym Twitter.

Tuż po Marszu udzielił wywiadu Rzeczpospolitej. Rzymkowski zwrócił uwagę na to, że w ruchu narodowym były osoby pochodzenia tatarskiego. Czołowymi działaczami polskiego obozu narodowego w latach 20. i 30. byli Polacy o niepolskich korzeniach. Sam Roman Dmowski był z pochodzenia polskim Tatarem. Kolor skóry i pochodzenie nie ma znaczenia. Polskich narodowców łączy wspólna kultura i system wartości, tak jak to zdefiniował Feliks Koneczny – cywilizacja łacińska.

Historia zna przykłady Niemców, Żydów czy Ormian, którzy zafascynowani polską kulturą, aksjologią i historią, stali się głosicielami polskiego nacjonalizmu, czyli umiłowania swojego narodu, który nie jest wspólnotą plemienia czy krwi, tylko ducha wolności i odpowiedzialności – Dodaje Rzymkowski.

Poseł odniósł się również do Młodzieży Wszechpolskiej. Stanowczo stwierdził, że nie ma podstaw do delegalizacji organizacji czy usunięcia jej z życia publicznego. Młodzież Wszechpolska jest potrzebna Polsce, znam wielu wszechpolaków, to wspaniali patrioci i nacjonaliści.

Rzeczpospolita

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY