Instytut Pamięci Narodowej nie ma zamiaru kończyć współpracy z Ukraińcami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Instytut Pamięci Narodowej chce działać z Ukraińcami pomimo zakazu poszukiwań szczątków polskich ofiar na terenie Ukrainy.

Instytut stwierdził, że nie wycofa się ze współpracy również zorganizowania wspólnych spotkań w w ramach Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Przypominamy, że bierze w nich udział Wołodymyr Wjatrowycz. Historyk od marca 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. W ostatnim wywiadzie otwarcie zaatakował polskie rządy. Zapowiedział również, że Ukraina będzie orientować się na Niemcy.

IPN jednak nie zamierza kończyć współpracy ze skompromitowanymi politykami, chociaż jeszcze niedawno prezes instytucji mówił coś innego. My wiele razy pokazywaliśmy dobrą wolę i przełamaliśmy granicę, ale teraz wyczerpaliśmy chęć porozumienia. Nie widzę możliwości dalszej współpracy w jakimkolwiek celu, jeśli Ukraina nie pokaże swojej dobrej woli i nie wykaże się, i nie poda ręki z konkretną propozycją. – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Doniesienia skomentował Jarosław Tęsiorowski z IPN, który dla portalu Kresy.pl napisał, że ta wypowiedź nie oznaczała jednoznacznych deklaracji. IPN ma wysoko cenić sobie współpracę z Ukrainą. Wypowiedź ta nie oznacza wycofania się Instytutu Pamięci Narodowej z dotychczasowej współpracy, ani chęci jej wstrzymania. Jednak jej kształt i zakres w dużej mierze zależą od stanowiska strony ukraińskiej. W licznych wypowiedziach Prezes IPN i przedstawiciele Instytutu podkreślali, że współpraca ta jest dla IPN bardzo ważna.

Prezes Jarosław Szarek uważa inicjatywę Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków za bardzo cenną. Uważa, że należy podejmować starania, aby przedsięwzięcie to było kontynuowane. – dodaje przedstawiciel IPN.

Kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY