Belgijska firma miała finansować dżihadystów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Belgijski dziennik “Le Soir” podał w dniu wczorajszym informację o przeszukaniu siedziby jednej z belgijskich firm w związku ze śledztwem w sprawie finansowania przez francuską firmę Lafarge bojowników Państwa Islamskiego. 

Dochodzenie w sprawie firmy Lafarge zostało wszczęte w momencie, kiedy francuska gazeta “Le monde” poinformowała o przekazania przez firmę sporej sumy pieniędzy w ręce IS. Zabiegi te miały na celu utrzymanie firmy na terytorium Syrii. Po ujawnieniu tych faktów w kwietniu tego roku dyrektor generalny Lafarge zdecydował się na rezygnację ze stanowiska.

Portal FlandersNews informuje, iż nie wiadomo dokładnie ile pieniędzy przekazano Państwu Islamskiemu, jednakże może chodzić tu o setki, a nawet miliony euro.

Belgijskie media podają ponadto, iż dżihadyści otrzymywali pieniądze również za prawo przejazdu pracowników przez punkty kontrolne i za dostarczoną przez IS ropę. Sytuacja ta trwała ponad rok, aż do września 2014 roku, kiedy to cementowania zaprzestała produkcji ze względu na przejęcie budynków przez IS.

 

niezależna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY