Będą kary dla posłów za “naruszanie powagi Sejmu”? Jest projekt

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
partia sejm polska

fot. Piotr Drabik via Foter.com / CC BY / fot. Piotr Drabik via Foter.com / CC BY

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali i złożyli projekt ustawy przewidujący kary dla parlamentarzystów, którzy swoim zachowaniem będą “naruszać powagę Sejmu”. Podstawową sankcją karną będzie obniżenie uposażenia. 

Sprawę przedstawił poseł Andrzej Matusiewicz z PiS-u, który jest sprawozdawcą projektu. Polityk nie ukrywa, że jest to reakcja na niedawne zachowania wielu posłów. Przypomniał również, że dotychczas kary finansowe mogły być nakładane za łamani regulaminu Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego. Teraz ma to zostać rozszerzone.

Tutaj wprowadzamy również możliwość obniżenia uposażenia za naruszenie powagi Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego, dlatego że były takie zachowania, które nie przystoją tym izbom. Dochodziło nawet do naruszenia nietykalności cielesnej, obraźliwych okrzyków, nieraz grupowych– tłumaczył w rozmowie z PAP.

To dotyczy wszystkich klubów, więc na to nie może być zgody, i marszałek Sejmu, czy Senatu, zgodnie z obowiązującym dotychczas regulaminem, nie miał instrumentów, żeby skutecznie doprowadzać osoby, które się tak zachowywały, do porządku– dodał Matusiewicz.

rmf24.pl 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY