Syryjski Biskup: Europa jest naiwna przyjmując uchodźców bez kontroli

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Syryjski biskup Antoine Chbier z Tartus odwiedził Polskę na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Duchowny z Syrii udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej, który został opublikowany w niedzielę. Odniósł się on krytycznie do polityki przyjmowania imigrantów przez kraje Europy Zachodniej.

Trzeba zrozumieć, że przybyszom z Bliskiego Wschodu trudno jest zaadaptować się do życia w zachodnim społeczeństwie. Dlaczego wyrywać ludzi z ich ziemi, kiedy można pomóc im odbudować ich kraj? To znacznie lepsze pomagać im na miejscu, także lepsze z punktu widzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ za taką samą sumę pieniędzy można pomóc dziesięć razy większej liczbie osób na miejscu, niż sprowadzając ich do Europy – tłumaczy syryjski biskup.Nie można też zapomnieć o groźbie terroryzmu, która wiąże się z niekontrolowanym napływem ludzi niewiadomego pochodzenia. Uważam, że Europa jest naiwna przyjmując uchodźców bez kontroli, nie znając ich intencji, kultury i przekonań – ostrzega hierarcha.

 

 

My chrześcijanie szanujemy każdego człowieka, bez względu na pochodzenie, kulturę, kolor skóry itp. Ale czy nie jest naiwne zakładanie, że wszyscy ludzie na całym świecie myślą w podobny sposób? To jest największy błąd zachodnich społeczeństw – podkreśla syryjski biskup.

Biskup Chbier odnosząc się do sytuacji w Syrii oznajmił, że większość z nich uciekła w rejony w których nie prowadzi się walk. Jesteśmy jedynym wyznaniem w Syrii, które nie posiada własnych bojowników, ani własnej ziemi. Chrześcijanie są rozproszeni po całym terytorium Syrii. Podobnie jak reszta narodu syryjskiego, chrześcijanie rozpaczliwie potrzebują pomocy innych narodów, żeby przetrwać – tłumaczył biskup.

Głównym problemem jest dewaluacja syryjskiej waluty, która od początku wojny dwunastokrotnie straciła na wartości w stosunku do dolara. Teraz syryjskie rodziny muszą przeżyć za mniej niż 50 dolarów miesięcznie, co jest praktycznie niemożliwe. Brakuje żywności, lekarstw, środków czystości – właściwie wszystkiego – dodał syryjski biskup.

Biskup zwrócił się także o pomoc do Polaków. Podkreślił, że najważniejsze jest odbudowanie systemu edukacji. Wszystkich proszę: pomóżcie nam odbudować zbombardowane szkoły. Pieniądze na ten cel można przekazać za pośrednictwem organizacji takich jak Caritas Polska czy Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – zaapelował biskup Chbier.

Jeśli to możliwe, pomóżcie nam także odbudować szpitale. Większość Syryjczyków nie może pokryć podstawowych wydatków takich jak czynsz i jedzenie, nie stać ich na opiekę medyczną – dodał. Syryjski biskup wyraził także podziękowania polskiemu rządowi, który przekazał 1,5 mln euro na szpitale w Syrii.

Kresy.pl / rmf24.pl / medianarodowe.com

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY