Już dziś ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości [INFORMACJE]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości

Dziś o godzinie 15:00 przez Warszawę po raz kolejny przejdzie Marsz Niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka słów na temat historii samego marszu i informacji o tegorocznej odsłonie tego wydarzenia.

Wspomóż Marsz Niepodległości – nadal nie zebraliśmy odpowiedniej ilości pieniędzy na organizację wielkiej patriotycznej manifestacji.

Marsz Niepodległości jest największym ogólnopolskim marszem, którego historia roku 2010. Wtedy to wypłynął pomysł zorganizowania jednego, wspólnego marszu z okazji Święta Niepodległości. Wcześniej marsze tego typu organizowane były w różnych miastach, na dużo mniejszą skalę. Zadania tego podjęły się dwa największe narodowe stowarzyszenia: Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Już w 2011 roku powstało Stowarzyszenie Marsz Niepodległości – oficjalny organizator Marszu, skupiający w swoich szeregach działaczy tychże organizacji narodowych.Pierwszy Marsz Niepodległości odbył się 11 listopada 2010 roku. Wzięli w nim udział głównie działacze środowisk narodowych, a także ogólnopolscy kibice. Inicjatywa została nagłośniona przez lewicowo-liberalne media, zwłaszcza Gazetę Wyborczą i TVN, co sprawiło, że marsz, wbrew intencjom piszących, zyskał na popularności. Media te ostrzegały mieszkańców Warszawy przed niebezpieczeństwem, które mieli stwarzać uczestnicy Marszu. Wiele lewicowych organizacji starało się zablokować Marsz, jednak przeszedł on przez miasto bez kłopotów. Wiele znanych osób ze świata polityki, mediów, nauki i kultury postanowiło poprzeć inicjatywę Marszu i stanąć w jego obronie przed nagonką lewicowo-liberalnych mediów. Znaleźli się wśród nich: Stanisław Pięta, Artur Zawisza, Rafał Ziemkiewicz, Jan Żaryn, Jacek Bartyzel, Janusz Korwin-Mikke, Ryszard Bender, Jerzy Robert Nowak, Anna Raźny, Artur Górski, Paweł Kukiz i Adam „Pih” Piechocki.

 

W 2011 roku odbył się kolejny Marsz Niepodległości. Jego organizację poparło wiele stowarzyszeń, a wśród nich: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Obóz Wielkiej Polski, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Stowarzyszenie KoLiber, Fundacja Republikańska. Organizacje lewicowe i anarchistyczne znów protestowały przeciwko tej patriotycznej inicjatywie i jeszcze przed wyruszeniem Marszu doszło m.in. do ataku niemieckich anarchistów na grupy rekonstrukcyjne przebrane w historyczne stroje. Marsz wyruszył z Placu Konstytucji, jednakże z powodu awantur, do których doszło pomiędzy policjantami a uczestnikami Marszu, rozpowszechniono fałszywą informację, jakoby Marsz miał zostać zdelegalizowany. Mimo to większość uczestników kontynuowała przemarsz przy Placu na Rozdrożu. Wówczas doszło do słynnego spalenia samochodu transmisyjnego TVN Meteo.Marsz Niepodległości 2012 odbył się pod hasłem: „Odzyskajmy Polskę”. Inicjatywa odniosła zdecydowany sukces pod względem frekwencji – wzięło w nim udział ok. 100 tysięcy uczestników. Na zakończenie ogłoszono powstanie Ruchu Narodowego – ruchu społecznego, skupiającego działaczy organizacji narodowych, mającego na celu wywieranie wpływu na politykę. Poinformowano także o stworzeniu Straży Marszu Niepodległości, której celem będzie ochrona uczestników wydarzenia i pilnowanie porządku.W 2013 hasłem Marszu Niepodległości zostało „Idzie nowe pokolenie”. W marszu wzięło udział ponad 100 tysięcy osób, organizatorzy zrezygnowali z obstawy policji, a porządku pilnowali tylko członkowie Straży Marszu Niepodległości. W trakcie przemówień na Agrykoli głos zabrali przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji nacjonalistycznych (Jobbik, Forza Nuova), którzy zachęcali do wystartowania Ruchu Narodowego w wyborach do Parlamentu Europejskiego.W 2014 hasło Marszu brzmiało „Armia Patriotów”.  Wydarzenie zostało zaplanowane przez organizatorów z uwzględnieniem podczas przemarszu oddania hołdu Romanowi Dmowskiemu w 150. rocznicę urodzin.

„Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”, takie hasło przyświecało uczestnikom Marszu Nieppodległości w 2015 roku. Marsz wyruszył z Ronda im. Romana Dmowskiego. Po przemarszu, na błoniach Stadionu Narodowego odbyły się przemówienia oraz koncert zespołu Irydion i rapera Bastiego. Marsz minął bez większych incydentów, a frekwencję oceniono na co dużo ponad 100 tysięcy osób. Od tej pory trasa Marszu powtarzała się co roku.2016 rok, „Polska bastionem Europy”. Hasło nawiązywało do wydarzeń terrorystycznych, które dokonywał islam w całej Europie. Jedynym krajem bezpiecznym na starym kontynencie pozostawała Polska. W wydarzeniu znów wzięło udział ponad 100 tysięcy uczestników, a Marsz przeszedł bardzo spokojnie.W każdym Marszu Niepodległości bierze co roku udział wielu zaprzyjaźnionych, zagranicznych nacjonalistów, m.in. z Hiszpanii, Francji, Włoch, Bułgarii, Norwegii, Węgier. W ich krajach również próbowano zorganizować wydarzenia podobne, jednakże nikomu nie udało się zgromadzić na nich tak dużo osób.W tym roku, już za kilka godzin, ulicami Warszawy przejdzie ósmy Marsz Niepodległości pod hasłem „My chcemy Boga”, na który serdecznie zapraszją organizatorzy. Przygotowali oni odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz krótki apel:Przez wzgląd na wzniosły charakter tegorocznego Marszu prosimy o zachowanie wysokiej kultury osobistej. Nie możemy pozwolić na profanacje naszych wartości wyrażanych w haśle „My Chcemy Boga”. Prosimy o reagowanie na wszystkie zachowania symbolizujące próbę zakłócenia lub zbezczeszczenia naszej manifestacji. Niedopuszczalny jest fakt uczestnictwa pod wpływem alkoholu. My wszyscy tworzymy ten Marsz. Okażmy godność i szacunek dla najwyższych wartości.

 

1. Czy przed Marszem odbędzie się Msza Święta?

 

⦁ Odbędzie się Msza Święta o godz. 12 w parafii Św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej w Centrum.

 

2. Jaka będzie trasa manifestacji?

⦁ Trasa będzie taka jak w latach ubiegłych. Startujemy z ronda im. Romana Dmowskiego następnie wchodzimy w Al. Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia PGE Narodowego.

 

3. Jaki jest program Marszu Niepodległości?

⦁ Zaczynamy od przemów i utworów muzycznych o 14:00 na rondzie im. Romana Dmowskiego.

⦁ Marsz startuje o 15:00 z ronda im. Romana Dmowskiego.

⦁ Po dojściu na Błonie PGE Narodowy odbywają się przemowy i koncert.

⦁ Planowany czas zakończenia jest ok. godz. 19:00.

 

4. Gdzie mogę zaparkować samochód?

⦁ Samochody osobowe proponujemy parkować przy pałacu kultury parking niestety jest płatny.

⦁ Busty i Autokary proponujemy parkować na Błoniach PGE Narodowy koszt to odpowiednio 25 i 50 zł za busy i autokary. Cena za zaparkowanie samochodu osobowego to 12,50 zł.

 

5. Jacy wykonawcy będą występować podczas Marszu Niepodległości?

⦁ Przed startem na rondzie Dmowskiego zagrają: Sova, Evtis i 5-tka.

⦁ Na Błoniach PGE Narodowy: Basti&Klipo, Karat i Irydion.

⦁ Nowością będzie wspólne śpiewanie pieśni przy udziale Schola Gregoriana Sancti Casimiri. Będą to: Rota, Bogurodzica, Z dawna Polski tyś królową, Pieśń Konfederatów Barskich. Zachęcamy do zapoznania się z tekstami, będą one również wyświetlane na telebimie.

 

6. Czy będzie można otrzymać pamiątkowy plakat Marszu Niepodległości 2017?

⦁ Pamiątkowe plakaty będą do otrzymania w punkcie z materiałami promocyjnymi przy namiocie w okolicy Metro Centrum.

 

7. Czy podczas Marszu będzie można wesprzeć organizację manifestacji?

⦁ Będzie prowadzona kwesta w trakcie trwaia Marszu. Na moście poniatowskiego będzie wyznaczony punkt, w którym można przekazać darowizne.

 

8. Czy będzie specjalne miejsce dla rekonstruktorów podczas Marszu?

⦁ Oczywiście jak corocznie. Wszystkich rekonstruktorów zapraszamy do kontaktu z Michałem Zielińskim d-cą GRH NSZ na adres e-mail [email protected]

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY