Lewaczka kontra narodowcy: “My mamy Nadpolaka i mit państwa, które wstaje z kolan”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jolanta Urbańska, częstochowska radna PO i szefowa stowarzyszenia Demokratyczna RP nie ustaje w swoich bojach o delegalizację Obozu Narodowo- Radykalnego. 

Przypomnijmy, radna kilka tygodni temu udała się na Jasną Górę celem zamówienia Mszy Świętej za… “Polskę wolną od faszyzmu”. Paulini intencji jednak nie przyjęli. – To była zakonnica. Najpierw długo oglądała kartkę z moją intencją, a potem z kimś się konsultowała, aż w końcu odrzuciła mi tę kartkę z niechęcią, oświadczając, że w Polsce nie ma faszyzmu. Podarowała jeszcze obrazek Matki Boskiej i powiedziała, żebym poszła wrzucić pieniądze do skrzynki w bazylice, a wtedy mogę sobie wymówić intencję, jaką chcę.- mówi Urbańska.

W rozmowie z Newsweekiem częstochowska radna opisuje swoje zmagania o delegalizację ONR. Twierdzi, iż uczestniczyła w organizowanych przez środowiska narodowe pielgrzymkach na Jasną Górę. Ponoć miała widzieć tam nie tylko race i zwarte szyki, ale też… hajlowanie.

Zdaniem Urbańskiej podstawą do delegalizacji ONR miałby być fragment deklaracji ideowej postulujący homogeniczność etniczną.- ONR-owcy nazywają siebie patriotami, ale to są skrajnie antydemokratyczni szowiniści.- przekonuje.

Zabrali nam przestrzeń, zabrali nam prawo do zdroworozsądkowego patriotyzmu, patriotyzmu obowiązku, pracy, budowania, a nie niszczenia i postrzegania drugiego człowieka jak wroga. Zabrali nam prawo do tego, aby czuć się dobrze w swoim własnym kraju. To, że prowadzimy tę rozmowę to najlepszy dowód na to, że Polska zwariowała, bo to oni powinni być kuriozum, a w tej chwili my z naszym systemem wartości stajemy się kuriozum. Nie mówimy o nich jako o sensacji, tylko sensacją jest krytykowanie ich. Przecież to jest szaleństwo. Szaleństwo, które może doprowadzić do powtórzenia nocy kryształowej. W innym wydaniu, z innym wrogiem, ale z tym samem potencjałem nienawiści i agresji.- mówi.

Jak to skomentować? Tak brzmi pełny cytat z deklaracji ideowej ONR: Członkiem Narodu polskiego jest każdy, kto poczuwa się do bycia Polakiem, odczuwa przywiązanie do polskiej tradycji i historii oraz jest uznawany przez wspólnotę narodową za rodaka. Potępiając rasizm biologiczny, postulujemy zachowanie stanu homogeniczności etnicznej, który sprzyja utrzymaniu pokoju społecznego i stabilności państwa.

Wystarczy nie wyrywać więc zdań z kontekstu…

newsweek.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY