Koniec z cenzurą na facebooku? Streżyńska proponuje rozwiązanie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wtemacie24.pl

Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i zamieszczanych tam treści – mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodaje, że po zmianach prawnych, to sami użytkownicy mieliby zgłaszać hejt i fake newsy w internecie.

Streżyńska potwierdza, że chce, by po nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną portal społecznościowy Facebook podlegał polskiemu prawu.

Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – to zgodne i z prawem polskim i międzynarodowym – dodaje minister.

Przyznaje ponadto, że po ewentualnych zmianach w prawie, Facebook nie mógłby, tak jak to ma miejsce obecnie, sam blokować pewnych kont i treści, które zamieszczają ich właściciele. Przekonuje również, że To nie będzie nic dziwnego, bo jako właściciele profili i zarazem użytkownicy globalnych serwisów w dużej skali wykorzystujemy media społecznościowe do kontaktów z innymi ludźmi.

Według Anny Streżyńskiej, jej propozycja miałaby regulować też kwestie związane z mową nienawiści, przy zapewnieniu jednak prawa do dysponowania przez użytkownika własnym profilem i dodaje Oddajemy władzę w ręce użytkowników, czyli to użytkownicy zgłaszają hejt, gdy czują naruszenie swoich dóbr osobistych, bo hejt to często zniesławienie czy obelga, potwarz.

Minister cyfryzacji wspomina również o fake newsach. O tym kto będzie decydował który z newsów jest fake.

Dodaje, że kwestie prawdziwości zamieszczanych informacji miałby rozstrzygać sąd. Sąd, a nie organ państwa, bo organy państwa mają naturalną tendencję do upolityczniania się – zaznacza szefowa Ministerstwa Cyfryzacji.

Zaproponowaliśmy ministrowi sprawiedliwości rozwiązanie w postaci sądów 24-godzinnych, bo natura internetu nie znosi dłuższych przerw w byciu online. I po początkowych problemach z uzyskaniem zgody, bo to wiąże się reorganizacją sądownictwa i przeznaczeniem specjalnych sądów do tego celu, teraz mamy wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak dodaje, Ziobro oraz jego resort doszedł do wniosku, że to dobra, obiektywna ścieżka, bo sędziowie są niezawiśli.

 

źródło: niezalezna.pl
____________________
Oglądaj naszą telewizję internetową

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY