Marsz nacjonalistów w Rosji – skandowano “Putin to złodziej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W sobotę z okazji Dnia Jedności Narodowej odbył się Ruski Marsz od lat organizowany przez środowiska rosyjskich etnonacjonalistów. W manifestacji uczestniczyło 10 tysięcy osób.

Demonstrujący na marszu nacjonalistów szli z carskimi czarno-żółto-białymi flagami Imperium Rosyjskiego. Skandowali oni m. in. “Putin to złodziej!”, “Rosja dla Rosjan!”, “Chwała Rosji!” oraz “Rosjanie! Rosjanie!”.

Po zakończeniu marszu przyjęto deklarację, w której domagano się m. in. uwolnienia więźniów politycznych, nieodpłatnego rozdania Rosjanom ziemi, dopuszczenia formacji nacjonalistycznych do udziału w wyborach parlamentarnych, wstrzymania dotacji dla republik Północnego Kaukazu, wprowadzenia wiz dla obywateli państw Azji Środkowej, zezwolenia na noszenie broni krótkiej i uchylenia kar za ekstremizm.

Nacjonaliści domagają się od lat zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie oraz krytykują neosowietyzm, szowinizm i imperializm, który reprezentują rządy Władimira Putina.

Demonstracja odbyła się za zgodą władz stolicy. Nie obyło się jednak bez incydentów. OVD Info, która monitoruje aresztowania działaczy politycznych, poinformowała że zatrzymano ​​co najmniej 25 osób, w tym jednego z przywódców Partii Nacjonalistów, Konstantina Filina. Zdaniem innego działacza – Iwana Bieleckiego, do policyjnych aresztów trafiło ponad 70 ludzi. Policja rosyjska zatrzymała co najmniej 25 osób.

Po manifestacji odbył się koncert bardzo popularnego wśród nacjonalistów zespołu Kołowrat (w latach 1993-97 znanego jako Russian Ghetto).

Pochody nacjonalistów odbyły się też w innych miastach Rosji, w tym w Petersburgu, Irkucku, Wołgogradzie, Krasnojarsku i Kazaniu. W akcjach tych uczestniczyło od kilkudziesięciu do kilkuset osób.

Według najnowszego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady, niezależnego ośrodka badania opinii publicznej, idee Rosyjskiego Marszu popiera już 40 proc. Rosjan. Sprzeciwia się im 20 proc. W 2007 roku proporcje te wynosiły – odpowiednio – 26 i 30 proc.

Dzień Jedności Narodowej został ustanowiony w grudniu 2004 roku z inicjatywy prezydenta Władimira Putina. Upamiętnia rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja. Zastąpił święto 7 listopada, które upamiętniało rocznicę przewrotu bolszewików z 1917 roku.

dzienniknarodowy.pl/narodowcy.net/polskieradio.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY