Polska idzie dalej niż… Rosja? Ostre słowa Ukraińców o polskim rządzie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzisiaj na antenie TVP minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski poinformował, że przygotowywana jest lista ukraińskich urzędników, którzy za propagowanie banderyzmu otrzymają zakaz wjazdu do Polski. Te słowa spotkały się z ostrą reakcją strony ukraińskiej.

Waszczykowski był pytany na antenie TVP o stan relacji polsko-ukraińskich. Minister nie szczędził słów krytyki pod adresem Ukrainy. W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien, do Polski nie wjadą” – zapewnił Waszczykowski.

Chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny – nie dopuszczają np. do kontynuowania ekshumacji. Do kontynuowania renowacji miejsc kultu polskiego. Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje” – dodał szef MSZ.

Zapowiedzi polskiego ministra spotkały się z ostrą reakcją szefa ukraińskiego IPN-u, Wołodymyra Wiatrowycza. Oznacza to, że w ten sposób chcą oni karać ukraińskich urzędników za skierowany do strony polskiej wymóg przestrzegania ukraińskiego prawa. Wydaje się, że tym razem Polska chce pójść nawet dalej niż Rosja. – stwierdził Wiatrowycz w komentarzu przekazanym PAP.

Szef ukraińskiego IPN przypomniał o niedawnej wizycie na Ukrainie polskiej delegacji z ministrem Piotrem Glińskim. Na tym spotkaniu byli oprócz mnie także: minister kultury (Ukrainy Jewhen Nyszczuk), jego pierwsza zastępczyni, szef departamentu MSZ, itd. Czy dla nich także zostanie zamknięty wjazd do Polski? – pyta Wiatrowycz.

medianarodowe.com/tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY