Ambasada Francji poucza Polaków o “laickości państwa”. Chodzi o pomnik Jana Pawła II

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. leparisien.fr/printscreen

Z pomnika św. Jana Pawła II w Ploermel we francuskiej Bretanii zostanie usunięty krzyż. Tak zdecydowała Rada Stanu. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu przez żadną ze stron sporu. Na te informację zareagowała Premier polskiego rządu Beata Szydło.

Sprawa odbiła się szerokim echem nie tylko we Francji, ale również w Polsce. Głos zabrała nawet szefowa polskiego rządu. Przypomnijmy, premier Szydło poinformowała w sobotę, że jej rząd podejmie starania, by „ocalić od ocenzurowania” pomnik papieża Polaka, mówiąc „Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalne”.

Sprawę komentował również rzecznik rządu Rafał Bochenek, który na antenie Sygnałów Dnia w radiowej jedynce był o to pytany. „Myślę, że w najbliższych dniach oczywiście podejmiemy kolejne działania. To jest inicjatywa pani premier Beaty Szydło. Czujemy się w obowiązku podjąć tego typu działania z uwagi na to, że jest to pomnik naszego rodaka, również człowieka, który jest wielkim symbolem współczesnego chrześcijaństwa” – tłumaczył.

Teraz do sprawy postanowili odnieść się przedstawiciele francuskiej ambasady w Polsce. W tym celu wydali specjalne oświadczenie, w którym pouczają o “laickości państwa” i bronią decyzji francuskiego sądu.

Obowiązująca we Francji zasada laickości państwa spotyka się niekiedy z niezrozumieniem w innych krajach.

Zasada laickości jest zapisana w Konstytucji Republiki Francuskiej; przepisy wykonawcze zostały określone między innymi w ustawie z dn. 9 grudnia 1905 r. Oznacza to, że zasada ta jest stosowana przez wszystkie organy administracji i wszystkie sądy we Francji.

Laickość opiera się na trzech zasadach i wartościach: wolności sumienia i wyrażania przekonań w granicach poszanowania porządku publicznego, rozdziału instytucji publicznych od organizacji religijnych oraz równości wszystkich obywateli wobec prawa bez względu na ich wyznanie lub przekonania.

Z rozdziału instytucji publicznych od organizacji religijnych wynika neutralność państwa, jednostek samorządów terytorialnych i służb publicznych. Ta neutralność odnosi się także do przestrzeni publicznej (patrz art. 28 ustawy z 1905 r.).

Całe oświadczenie TUTAJ.

medianarodowe.com/pl.ambafrance.or

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY