[TYLKO U NAS] Adam Gwiazda o kontrowersyjnej decyzji ws. usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. leparisien.fr/printscreen

Kilka dni temu informowaliśmy, że Francja chce zdjąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Sprawa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach. Sprawę wyjaśnia Adam Gwiazda.

Jak poinformował Adam Gwiazda, tłem do wydarzeń jest ustawa o rozdziale Kościoła od państwa z 1905 roku. Umieszczony w niej art. 28 zakazuje bowiem wznoszenia symboli religijnych w przestrzeni publicznej poza miejscami kultu, cmentarzami, wystawami, etc.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że protest zgłosiło do sądu administracyjnego lokalne Stowarzyszenie Wolnomyślicieli w 2012 r. Co ciekawe, wniosek teoretycznie nie powinien być nawet rozpatrywany, bowiem upłynął okres uprawomocnienie decyzji rady miejskiej. Jednak stowarzyszenie w pierwszej instancji wygrało, w drugiej przegrali. Zostało więc wniesione odwołanie do Rady Stanu.

Cały kruczek prawny polegał na sztucznym rozdzieleniu pomnika – postaci Jana Pawła II i łuku z krzyżem. Wbrew jakimkolwiek faktom Rada Stanu uznała, że decyzja Rady Miejskiej dotyczyła tylko samej figury, natomiast łuk z krzyżem to zupełnie inna sprawa, od której można się odwoływać. Sąd tłumaczył się tym, że nigdy nie została ogłoszona decyzja w tej sprawie.

Pozostaje pytanie czy ta decyzja mogła zostać ogłoszona, skoro jej nie było? Rada Miejska przyjęła bowiem pomnik za całokształt. Trzeba wiedzieć także, że ustawa o której była mowa, przewiduje wyjątek dla symboli religijnych o charakterze tradycji lokalnych, dziedzictwa czy artystycznym, czyli bez kontekstu kultowego.

Nie wiadomo jednak dlaczego Rada Stanu nie uwzględniła tego w swojej decyzji. Krzyż, który jest częścią pomnika Jana Pawła II to bez wątpienia część dzieła sztuki. Organ wielokrotnie wydawał także sprzeczne interpretacje ustawy z 1905 r. Za przykład może służyć szopka bożonarodzeniowa, która w Wandei jest legalna, a w regionie Lyonu nielegalna. Obie decyzje zostały wydane w grudniu 2016 roku.

Rada Stanu we francuskim porządku prawnym to organ opiniujący wszystkie projekty ustaw i dekretów autorstwa rządowego. Orzeczenia Rady Stanu są publikowane i odgrywają olbrzymią rolę w praktyce ustrojowej.

MediaNarodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY