Organizatorzy zamachów we Francji dostawali zasiłki… od państwa francuskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ponad 100 islamskich bojowników walczących dla ISIS, pobierało we Francji zasiłki dla bezrobotnych. Dżihadyści byli zarejestrowani w odpowiednich urzędach, ale de facto przebywali na terenie państw okupowanych przez Państwo Islamskie. Pieniądze otrzymywali ich krewni, którzy następnie przesyłali je do bojowników.

 

 

Opisane przez media praktyki wywołały falę oburzenia we Francji. Z opublikowanych informacji wynika, że ponad 100 bojowników Państwa Islamskiego, którzy walczyli na terenie państw okupowanych przez ISIS, pobierało zasiłki dla bezrobotnych we Francji. Regulacje dotyczące przyznawania specjalnych dodatków dla osób bezrobotnych są tak skonstruowane, że aby je otrzymywać, konieczne jest poszukiwanie pracy na terenie państwa. Jednak ze względu na niedopatrzenia i niewłaściwą kontrolę, islamscy bojownicy otrzymywali pieniądze pomimo tego, ze przebywali w tym czasie na terenie tzw. „kalifatu”. Co więcej, uczestniczyli wówczas w walkach Państwa Islamskiego.

W nielegalnym procederze brali udział także krewni muzułmańskich bojowników, którzy de facto pobierali zasiłki w imieniu „poszukujących pracy”. Następnie były one transferowane do Syrii, Iraku i innych krajów, gdzie przebywali dżihadyści. Pośrednikami transakcji byli zazwyczaj były osoby mieszkające w Turcji lub Libii.

Niektórzy komentatorzy przyznają, że w związku z zaistniałą sytuacją można powiedzieć, że Francja w pewnym stopniu finansowała działalność Państwa Islamskiego. W ubiegłym roku dokonano co najmniej 420 „nieuczciwych wypłat”. Serwis express.co.uk podaje, że w trakcie trwania całego procederu, wyłudzono prawdopodobnie nawet 400 tys. funtów.

pch24.pl / wprost.pl / twitter.com

Oglądaj nasze materiały wideo

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY