Mocne słowa prezesa IPN o Ukrainie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. parlamentarny.pl

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który porównał UPA z AK. Tym razem na ten temat wypowiedział się prezes IPN dr Jarosław Szarek.

“IPN ma fatalne relacje ze stroną ukraińską, to jest tak naprawdę zimna wojna. Bez gestu ze strony Ukrainy nie będzie przełomu w naszych relacjach” – powiedział w czwartek prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

“IPN wydał dzisiaj oświadczenie w sprawie tej wypowiedzi. Całkowicie ahistorycznej, nieodnoszącej się do faktów” – powiedział Szarek. Przypomniał, że Wiktor Juszczenko “nie jest jakimś tam politycznym harcownikiem, tylko byłym prezydentem Ukrainy”.

W sprawie feralnej wypowiedzi dodaje również “Ukraina musi jedno wziąć pod uwagę, że taka droga gloryfikacji tych formacji (UPA, OUN – PAP) jest całkowicie ahistoryczna. (…) UPA była zbrojną organizacją jednej z partii, nawet jednej z frakcji partyjnych” .

Prezes IPN przypomina również, że AK nigdy nie mordowała ludności cywilnej. “UPA ma na swym sumieniu morze krwi. To jest co najmniej 130 tys. zamordowanych osób cywilnych: dzieci, kobiet, starców” – podkreślił. Oraz zapowiada “Będziemy bronić swojego dobrego imienia, bo takie są fakty historyczne. (…) Tutaj nie ma żadnej symetrii pomiędzy UPA i AK. (…) I my nie zgodzimy się na naginanie faktów historycznych tylko dlatego, że na tej tradycji Ukraina chce budować fundamenty swojej tożsamości historycznej”. 

źródło:interia.pl

 

 

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY