Marsz Niepodległości jednak w Komitecie obchodów 100. rocznicy niepodległości?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. KPRP / Sitkowski

Skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP zostanie poszerzony o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości oraz przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej” – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas czwartkowego spotkania zapowiedział także, że skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zostanie poszerzony o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości oraz przedstawicieli  Klubów „Gazety Polskiej”. Jednak nadal zabraknie w nim środowisk Kresowych.

 

Zastanawiająca może być także forma zaproszenia środowiska związanego z Marszem Niepodległości.

“O poszerzeniu Komitetu dowiedziałem się z przekazów medialnych, nikt oficjalnie Marszu Niepodległości nie zapraszał.” – poinformował nas Robert Bąkiewicz prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Andrzej Duda powiedział także, że 5 grudnia odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, inaugurujące państwowy wymiar obchodów stulecia.

„Posiedzenie zwołane zostało w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 150. rocznicy urodzin jednego z Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Dziękując Marszałkom Sejmu i Senatu za przychylność dla tej inicjatywy, Prezydent zaprosił do udziału w Zgromadzeniu Narodowym wszystkich członków Komitetu” – podano na stronie prezydenta.

Andrzej Duda 9 października zwrócił się do Sejmu z wnioskiem o zwołanie Zgromadzenia Narodowego na dzień 5 grudnia, 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Jak mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski, Zgromadzenie Narodowego to wyjątkowe wydarzenie polityczne, „w ten sposób pokażemy doniosłe znaczenie obchodów odzyskania niepodległości”.

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

PAP / RIRM / radiomaryja.pl / medianarodowe.com

 

________

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY