Zniknie krzyż z pomnika Jana Pawła II

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. salon24.pl

„Decyzją francuskiej Rady Stanu krzyż znajdujący się na pomniku św. Jana Pawła II w miejscowości Ploermel musi zostać usunięty, ponieważ narusza zasady konstytucyjnego rozdziału Kościoła od państwa” – takie słowa można znaleźć na portalu leparisien.fr.

Francuska Rada Stanu, która jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego we Francji, wydała wyrok mówiący o tym, że gmina Ploermel ma pół roku na usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II. Ich zdaniem narusza on przepisy z 1905 roku. „Ponieważ krzyż to znak religijny lub godło w rozumieniu art. 28 ustawy z 9 grudnia 1905 r., jego obecność w miejscu publicznym jest sprzeczna z prawem” – między innymi tak bronią swojego wyroku członkowie Rady w wydanym oświadczeniu.

Ale to nie wszystko! Skarżącym nie podoba się również sam pomnik, stwierdzili , że monument przedstawiający papieża-Polaka ze złożonymi do modlitwy dłońmi również może naruszać zapisy w ustawie sprzed ponad 110 lat. Jednak na demontaż pomnika naszego świętego, rada się nie zgodziła.

Prócz demontażu krzyża, gmina będzie musiała zapłacić skarżącym 3 tys. euro.

źródło: pch24.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY