Kard. Müller: Skutki reformy Lutra są katastrofalne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. E. Bartkiewicz/BP KEP

Kard. Müller zwraca uwagę na wielki zamęt jaki panuje wokół osoby Marcina Lutra, a także na skutki reformacji.

W sprawie Marcina Lutra istnieje dziś wielki zamęt i trzeba jasno powiedzieć, że z punktu widzenia nauczania Kościoła nie była to reforma, tylko rewolucja, czyli całkowita zmiana podstaw wiary katolickiej – przekonuje kardynał.

Gerhard Ludwig Müller to niemiecki duchowny katolicki, biskup Ratyzbony w latach 2002–2012. To również prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017, kardynał.

Duchowny przekonuje, że Luter przede wszystkim zerwał ze spójną koncepcją rozwoju doktryny chrześcijańskiej. Luter odrzucił wszystkie zasady wiary katolickiej, Pisma Świętego, Tradycji apostolskiej, nauczania papieży i soborów, biskupstw.

Kardynał podkreślił także bardzo ważną rzecz: Niedopuszczalnym jest twierdzenie, że reforma Lutra była dziełem Ducha Świętego. Przeciwnie, sprzeciwiała się ona Duchowi, bo Duch Święty nie może przeczyć samemu sobie.

Reformacja to ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej.

goscniedzielny.pl

Zobacz najnowszy reportaż Mediów Narodowych

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY