Juszczenko: Dla Polaków bohaterem jest AK, a dla Ukraińców UPA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. AFP

Wiktor Juszczenko przyrównuje UPA do… Armii Krajowej! Polacy muszą sobie uświadomić jedno, w tym samym czasie na tych samych ziemiach miało miejsce powstanie dwóch ruchów narodowych, które miały jeden cel. Oni widzieli swoje państwa niepodległe. Tak zrodziła się UPA i tak zrodziła się Armia Krajowa.

Wiktor Juszczenko to ukraiński ekonomista, polityk, w latach 1993–1999 prezes Narodowego Banku Ukrainy. W latach 1999–2001 premier Ukrainy, w latach 2005–2010 prezydent Ukrainy.

W wywiadzie udzielonym RMF FM powiedział: Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły. Tak jak dla Polaków bohaterem jest Armia Krajowa, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA.

 


Co ciekawe, nie tylko zbrodnicza formacją, jaką jest UPA zostało przyrównana do AK, ale również osoba Piłsudskiego do Bandery. Nie chciałbym, żeby pouczać Ukraińców, kto u nas miałby być bohaterem. Dlatego pytam, co robił złego Bandera, czego nie robił Piłsudski. Najlepszym przykładem dla Bandery był właśnie Piłsudski.

Juszczenko zwrócił uwagę, że od kilku lat pomiędzy Polską i Ukrainą panują nieprzyjazne stosunki. Teraz przed nami jest przyszłość, przeszłość zostawmy historykom, studentom i intelektualistom.

onet.pl

_____________
Zobacz najnowszy reportaż Mediów Narodowych

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY