Skandaliczny raport Amnesty International! Rząd dławi pokojowe protesty, inwigiluje i zastrasza? Tak piszą!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Amnesty International opublikowało na swojej stronie raport, w którym podkreśla, że polskie władze podejmują próby zdławienia pokojowych protestów, a także inwigilację i śledzenie niewygodnych manifestantów.

W miarę jak polski rząd próbuje zacieśnić kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości, w społeczeństwie rośnie opór. Niemniej władze robią wszystko co mogą, by zablokować protesty, najpierw fizycznie na ulicach, a następnie wykorzystując regulacje prawne. Policja prowadzi monitoring protestujących, nęka ich, a nawet wnosi przeciwko nim oskarżenia tylko za to, że wyrazili swoje poglądy – czytamy wypowiedź Barbory Černušákovej, badaczki Amnesty International zajmująca się Polską.

ONZ i UE przyznały, że zgłoszone przez Prezydenta weto wobec ustaw, które zdławiłyby niezależność sądów, w dużej mierze wymuszone zostało przez masowe protesty. Dziś protestujący potrzebują wsparcia społeczności międzynarodowej […] Oprócz fizycznego utrudniania protestów, władze poddają ich uczestników intensywnemu monitoringowi i inwigilacji, w tym śledzeniu i nachodzeniu w domu. Wielu manifestantom postawiono zarzuty i skierowano ich sprawy do sądu – czytamy dalej.

Perspektywa ścigania przed sądem pokojowo nastawionych demonstrantów za samo tylko korzystanie z należnego im prawa do wolności słowa i pokojowych zgromadzeń ukazuje mroczny obraz panującej dziś w Polsce sytuacji. Te małostkowe oraz mściwe zarzuty pokazują, jak kurczy się przestrzeń dla aktywności społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla autorka raportu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY