Młodzież Wszechpolska manifestowała w obronie Polaków na Litwie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dziś, warszawska Młodzież Wszechpolska zorganizowała „Manifestację przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie”. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00, przed gmachem Ambasady Republiki Litewskiej, później nastąpił przemarsz pod Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Mateusz Pławski (rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej) stwierdził, że: „Polacy na Litwie są dyskryminowani na bardzo wielu płaszczyznach. Na płaszczyźnie: ekonomicznej, społecznej, administracyjnej oraz symbolicznej.

My jako nacjonaliści, ludzie dla których naród i państwo to najwyższe ziemskie wartości mówimy jasno “jeden naród ponad granicami”. Rzecznik zwrócił także uwagę na to, że obecny rząd doszedł do władzy głosząc patriotyczne i narodowe hasła. Po raz kolejny widzimy wyraźnie, że jedynie na hasła ich stać” – dodał Pławski.

Mateusz Marzoch (prezes MW Warszawa) podkreślił, że: Jak wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, polski rząd o Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, w rejonie wileńskim, solecznickim nie dba. Ostatnie działania rządu litewskiego pokazują wyraźnie, że im chodzi tyko i wyłącznie o lituanizację mniejszości polskiej.

Dominik Gajewski (prezes jednego z warszawskich kół MW) zwrócił uwagę na lituanizację polskich nazwisk przez władze litewskie: Państwo Litewskie przyjęło ustawę, wedle której, nazwiska mogą być pisane jedynie w języku państwowym – litewskim.

Arkadiusz Jabłoński (prezes jednego z warszawskich kół MW) zaznaczył, że: Od prawie 28 lat żaden Rząd RP, nie umiał poprawić sytuacji mniejszości polskiej na Litwie. Polacy są tam dyskryminowani w bardzo wielu sferach.

Podobna manifestacja, została zorganizowana przez MW Warszawa w marcu. Jak zapowiadają organizatorzy, to nie pierwsze i nie ostatnie tego typu wydarzenie. Manifestacja zgromadziła około 200 uczestników. Tego samego dnia, Młodzież Wszechpolska w Gdańsku, zorganizowała podobną manifestację przed budynkiem konsulatu Republiki Litewskiej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY