Polska stanowczo o swoich interesach na szczycie Unii Europejskiej!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ polskieradio.pl

Aktualnie ma miejsce szczyt Unii Europejskiej, na którym przebywa polska delegacja z premier Szydło na czele.

Polska delegacja stanowczo zaczęła rozmowy w na szczycie Unii Europejskiej, zwłaszcza w kwestii imigrantów oraz Nord Stream 2.

– Na mój wniosek w konkluzjach unijnego szczytu znajdzie się poprawka, która gwarantuje, iż wszelkie zmiany dotyczące reformy systemu azylowego będą przyjmowane w drodze konsensusu krajów Unii – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier zaznaczyła, iż najważniejsze jest wzmocnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Ważna będzie również współpraca z państwami, które mają największy problem z imigrantami.

– Dzisiaj zgodziliśmy się, że ten wymiar zewnętrzny polityki migracyjnej zmniejszył presję migracyjną, ale jednocześnie wymaga cały czas dalszych naszych działań. W związku z tym będziemy aktywni, jeżeli chodzi o wzmocnienie przede wszystkim finansowo tych działań, które już zostały rozpoczęte, i uruchomienie kolejnych programów humanitarnych- zauważyła premier.

Polska premier wspomniała także o gazociągu Nord Stream 2 oraz o potrzebie przyspieszenia przez KE prac legislacyjnych w tej kwestii. Zauważyła też, że ta inwestycja poważnie zagraża niezależności energetycznej Europy Środkowo-Wschodniej.

– Z satysfakcją chcę powiedzieć, że ten mój głos w dyskusji został poparty przez innych szefów rządów, również wagę tego tematu poparł pan przewodniczący (Rady Europejskiej) Donald Tusk – oznajmiła.

Premier ma nadzieję, iż KE otrzyma mandat do negocjacji z Rosją w sprawie Nord Stream 2.

Jednym z tematów rozmów była też kwestia współpracy państw UE w dziedzinie obronności. Premier oznajmiła, że współpraca powinna gwarantować uczestnictwo państw, a także małych i średnich firm na równych zasadach. Tutaj Polska złożyła poprawkę, która została przyjęta.

– Dla Polski bardzo ważne jest, by ta inicjatywa współgrała z działaniami, które państwa członkowskie, w tym Polska, prowadzą w ramach NATO, a również żeby ona zagwarantowała, że uczestniczyć w niej będą na równych zasadach wszystkie państwa członkowskie i przedsiębiorstwa – te małe i średnie przedsiębiorstwa, które powinny znaleźć wsparcie ze strony UE – podkreśliła premier.

Wspomniała też o dobrych relacjach z Junckerem.

– Zgodził się z nami w wielu kwestiach, więc oceniam tę rozmowę jako bardzo dobrą i dobrze rokującą na przyszłość” – dodała.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY