W jakim kierunku będzie rozwijała się grupa BRICS?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Narendra Modi / flickr.com CC BY-SA 2.0

Trwający miesiące chińsko-indyjski spór przygraniczny w Doklamie został rozstrzygnięty na drodze pokojowej. Obie strony tego konfliktu, są także członkami założycielami BRICS i obie mimo wszystko mają przede wszystkim nadzieję na utrzymanie jedności pośród gospodarek wschodzących. Jak powiedział kiedyś Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping: Współpraca w ramach BRICS, to pewnego rodzaju innowacja, która wykracza poza utarte schematy sojuszów politycznych i wojskowych, oraz realizuje ono partnerstwo a nie sojusze”. Ponadto kraje BRICS powinny wychodzić poza różnice w swoich systemach politycznych i ideologiach, na rzecz koncepcji rozwojowych typu win-win zamiast uczestniczenia w grze o sumie zerowej.

Pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych BRICS zwołano we wrześniu 2006 roku, co stało się wkrótce także podstawą mechanizmu działania BRICS. W ciągu następnych 10 lat od tamtej pory, BRICS stało się ważnym międzynarodowym blokiem gospodarczy reprezentującym część kluczowych gospodarek i krajów rozwijających się na całym świecie.

W tym czasie państwa BRICS zwiększyły swój udział w globalnej gospodarce z 12 do 23 procent, ich bilans handlowy w skali światowej wzrósł natomiast do 16 procent, a inwestycje zwiększyły się z 7 do 12 procent. Co szczególnie istotne, wkład BRICS w globalny wzrost gospodarczy wynosi obecnie ponad 50%.

Z polityką Trumpa „America First” w natarciu, globalny system ekonomiczny staje przed poważnym zagrożeniem dotyczącym odrzucenia multilateralnego podejścia w takich stosunkach. Jeśli w dalszej konsekwencji, zarówno rozwinięte jak i wschodzące gospodarki zaczną odwracać się ku swoim sprawom wewnętrznym i odwrócą się od koordynacji swoich polityk makroekonomicznych, to wydaje się że wątły płomień globalnego ożywienia gospodarczego może zostać wkrótce całkowicie wyeliminowany.

Zwłaszcza iż w ostatnich miesiącach, wielu znanych ekonomistów, łącznie z dyrektorem zarządu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, stwierdziło że europejska gospodarka w końcu, na 10 lat po kryzysie finansowym zaczęła wykazywać pozytywne momentum. Stany Zjednoczone, Europa, Japonia doświadczają stałego wzrostu, Rosja, Brazylia i Republika Południowej Afryki także posiada niezwykle dobre wskaźniki ekonomiczne, Chiny i Indie natomiast w międzyczasie utrzymały wysokie tempo rozwoju gospodarczego.

Ostatni szczyt BRICS w Xiamen miał zapoczątkować drugą złotą dekadę dla wymyślonego przez tą grupę mechanizmu.

Po pierwsze, kraje BRICS dążą do wprowadzenia nowych środków w celu zintensyfikowania handlu usługami, inwestycjami i w tak zwanym e-handlu. W 2015 roku, eksport handlowy członków BRICS wyniósł jedynie 540 miliardów dolarów amerykańskich, co stanowi zaledwie 11,3 procent łącznej kwoty światowej. Dzięki średnim klasom rozwijającym się w krajach BRICS, istnieje wiele możliwości współpracy w zakresie opieki zdrowotnej, turystyki, edukacji i wielu innych sektorów.

Dodatkowo, kraje BRICS zobowiązały się do wdrożenia programów ułatwiających inwestycje, w tym środków mających poprawić skuteczność procesu nadzoru administracyjnego i otwarcia firm. Grupa robocza do spraw Handlu Elektronicznego BRICS powstała już w sierpniu, właśnie po to by pomagać małym i średnim przedsiębiorstwom handlu elektronicznego przekształcić się w nowa siłę napędową dla całego bloku w przyszłości.

Po drugie, kraje BRICS chcą aktywnie wspierać poprawę globalnego zarządzania. Oprócz reformy istniejących międzynarodowych mechanizmów, takich jak Rada Bezpieczeństwa ONZ i MFW, kraje BRICS zbudowały już pierwsze mechanizmy współpracy w dziedzinie walki z terroryzmem, badań przestrzeni kosmicznej, bezpieczeństwa cybernetycznego i energetyki. Jako najwięksi eksporterzy energii i zarazem jej konsumenci, kraje BRICS zamierzają pogłębić swoją współpracę w zakresie zwiększania ilości strategicznych rezerw energii, rozwoju odnawialnych źródeł energii i zwiększenia swojej efektywności energetycznej.

Po trzecie, kraje BRICS starają się wzmocnić swoją współpracę w krajowych i regionalnych punktach bezpieczeństwa. Podczas siódmego posiedzenia wysokich przedstawicieli do spraw Bezpieczeństwa w lipcu uzgodniono, że głębsza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa będzie faktycznym kluczem do wzmocnienia całego mechanizmu spajającego BRICS. Sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, była głównym punktem zainteresowania, podczas gdy we wspólnej deklaracji wielokrotnie wspominano sprawy odnoszące się do kwestii Afganistanu.

Co najbardziej istotne, na szczycie w Xiamen przedstawiono koncepcję „BRICS Plus”. Koncepcja ta w swoim zamyśle kładzie nacisk na to by państwa członkowskie BRICS wzmacniały swoje kontakty z innymi krajami rozwijającymi się w celu wydatnego wspierania i zabezpieczania ich interesów, rozszerzając tym samym międzynarodowy wpływ całego bloku. Rozmowy pomiędzy BRICS a przywódcami państw afrykańskich, zostały już zorganizowane na dobrą sprawę podczas szczytu BRICS w 2013 roku w Durbanie (Republika Południowej Afryki), Indie zaprosiły do udziału kraje z Zatoki Bengalskiej (podczas szczytu w Goa). W Xiamen uczestniczyli liderzy takich krajów jak Meksyk, Egipt, Tadżykistan.

Nie ma co myśleć, że integracja w ramach BRICS jest pozbawiona palących wyzwań. Chiny, Rosja i Indie muszą zacząć lepiej zarządzać negatywnym wpływem czynników geopolitycznych, który występuje pomiędzy ich krajami i włączyć się we wspólne kreowanie zbiorowej tożsamości dla całego bloku. BRICS powinien też zacząć przekształcać swoje koncepcje i deklaracje w rzeczywiste działania, nie koncentrując się tylko na samych pustych rozmowach i słowach.

Szacuje się że do 2021 roku BRICS New Development Bank przyzna 32 miliardy dolarów amerykańskich na kredyty i pożyczki. Afrykańskie biuro tego banku już w sierpniu zaczęło swoją działalność na terenie Republiki Południowej Afryki.

Powoli staje się jasne, że takie międzynarodowe mechanizmy, jak te które obserwujemy w ramach bloku BRICS, powinny odgrywać znacznie większą rolę niż dotychczas w globalnym porządku międzynarodowym.

Zhao Minghao

 

___________________
Zobacz najnowszy reportaż Mediów Narodowych

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY