Polska podpisze deklarację w sprawie nauczania języka mniejszości z Ukrainą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

W Kijowie odbyło się spotkanie polskiej minister edukacji Anny Zalewskiej z jej ukraińską odpowiedniczką Liliją Hrynewycz. W trakcie spotkania uzgodniono, że zostanie podpisana deklaracja, która ma gwarantować polskiej mniejszości zamieszkującej dzisiejsze tereny Ukrainy, nauczanie w języku polskim.

Celem spotkania szefów resortów edukacji obu państw były zapisy w nowej ukraińskiej ustawie edukacyjnej, traktujące o nauczaniu w językach mniejszości narodowych na Ukrainie. Przypomnijmy, że na skutek tych zmian, które docelowo miały uderzyć w Rosję, ofiarą padli Polacy i Węgrzy mieszkający, na co dzień na Ukrainie.

Efektem rozmów Anny Zalewskiej ze swoją ukraińską odpowiedniczką ma być podpisanie deklaracji w przeciągu najbliższych dni, gwarantująca możliwość dalszej nauki w języku ojczystym polskiej mniejszości.

Ukraińska minister Lilija Hrynewycz podkreśliła, że w polskich szkołach na Ukrainie obecnie obowiązuje zasada, że część przedmiotów nauczana jest po polsku, część zaś po ukraińsku. Zdaniem szefowej resortu edukacji, dotychczasowe ustalenia zostaną bez zmian, czego umocnieniem ma być niniejsza obustronna deklaracja. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w węgierskich i rumuńskich szkołach na Ukrainie całość programu wykładana jest w językach tych mniejszości. Dlatego też rządy Węgier i Rumuni zareagowali na nową ukraińską ustawę zdecydowanym sprzeciwem, którego nie poparli polscy rządzący.

medianarodowe.com/ polskieradio.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY