To już koniec ISIS? Świętowanie na ulicach!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak donosi agencja Reutera, na ulicach Ar-Rakki świętują członkowie sojuszu SDF, złożonego zarówno z Kurdów, jak i Arabów. Rakka stanowiła stolicę samozwańczego kalifatu.

W nocy z poniedziałku na wtorek toczyły się zaciekłe walki o dwa strategiczne miejsca: stadion i szpital. Jak jednak poinformował, miejscowy dowódca oddziałów SDF, nawet tam nie przebywają już bojownicy Państwa Islamskiego, którzy zostali wypędzeni z miasta. Obecnie nad Ar-Rakką widać powiewające flagi SDF, choć do niedawna wszędzie widoczne były symbole dżihadystów z ISIS.

Kilkuset członków Państwa Islamskiego uciekło z Rakki już w niedzielę. W ich stolicy pozostali jedynie islamiści pochodzący spzoa Syrii. Jak poinformowało SDF, przy odbijaniu szpitala zginęło 22 bojowników kalifatu, pochodzących spoza Syrii.

Wciąż jednak nie jest znane miejsce ukrycia ładunków wybuchowych. Dlatego kolejnym etapem działań będzie oczyszczenie miasta  z ukrytych bomb.

Oblężenie Ar-Rakki rozpoczęło się w listopadzie 2016 roku. Oddziały SDF przedostawały się w głąb miasta przez czerwiec i lipiec. Bronić się miało wówczas tam dwa i pół tysiąca islamistów. Przy okazji toczenia walk, używali oni cywilów jako żywe tarcze, a także grozili śmiercią osobom chcącym uciec z miasta.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY