Tak będzie wyglądało Muzeum Żołnierzy Wyklętych! Są pierwsze zdjęcia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

ms.gov.pl

Prace nad budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych trwają już od jakiegoś czasu. Dzisiaj nastąpił kolejny ważny krok na drodze do ukończenia projektu. Ogłoszono, że zwycięzcą konkursu na ekspozycję stałą w nowym muzeum została pracownia M.O.C. Architekci. O wyniku poinformował przewodniczący komisji konkursowej Andrzej Bulanda.

„Dzisiejsze rozstrzygnięcie konkursu pozwoli ruszyć z pracami. Dlatego jest to dla nas wyjątkowe wydarzenie. Jestem przekonany, że dzisiejsze rozstrzygnięcie konkursu, ta praca, spowoduje, że to Muzeum będzie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Dziękuje wszystkim, którzy doprowadzili do tego momentu”. – zaznaczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Pierwszą nagrodę w wysokości 80 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej na wystawę stałą Muzeum, otrzymał zespół M.O.C. Architekci. Sąd konkursowy docenił realizację inwestorską oraz oczekiwany charakter ekspozycji. Przewodniczący Sądu Konkursowego Andrzej Bulanda podkreślił, że zwycięską pracę cechuje duża dojrzałość plastyczna, która stwarza jednorodne założenie o dużej sile wyrazu. Zaproponowane rozwiązanie programowo przestrzenne jest adekwatne do zróżnicowanego charakteru poszczególnych ekspozycji. Praca pozwala na zwiedzanie w oparciu o różne ścieżki zwiedzania i swobodną drogę powrotu.

„Wydarzenia, które będą prezentowane na wystawie niosą w sobie ogromny bagaż emocji. Ludzie do tej pory pamiętają ten okres, dlatego ważne jest to, aby przypomnieć sobie ten czas, zobaczyć jak było kiedyś. Dla młodszych jest to propozycja aby wiele się nauczyć. Tutaj są przestrzenie pokazujące cierpienie czy martyrologię. Będą emocje i surowość, ale bez natłoku multimediów, tak aby zachować tutaj przestrzeń kontemplacji.” – mówiła po ogłoszeniu wyników Anna Skołożyńska-Ciecier z zespołu MOC Architekci.

Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy stałej został ogłoszony 14 czerwca 2017 roku w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie. Założeniem konkursu było uzyskanie spójnej koncepcji Muzeum, która będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację ekspozycji.

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na profilach społecznościowych Jakiego opublikowano serię pierwszych zdjęć, które ukazują jak będzie wyglądało przyszłe muzeum.

 

ms.gov.pl

___________________

Zobacz najnowszy reportaż Mediów Narodowych

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY