Marszałek Senatu przekazuje Ukraińcom sprzęt medyczny i chwali za “obronę Europy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Stanisław Karczewski podarował ukraińskim lekarzom specjalistyczny sprzęt podczas swojej wizyty w Charkowie. Marszałek obiecał wspierać rehabilitację weteranów z Donbasu w podziękowaniu za “obronę granic Europy”.

Sprzęt medyczny został zakupiony przez Senat RP. Karczewski przekazał go w piątek podczas swojej wizyty w Szpitalu Wojskowym w Charkowie. Na miejscu spotkał się z ukraińskimi lekarzami i weteranami wojny w Donbasie. Rozmawiał także z gubernator Obwodu Charkowskiego, Julią Switliczną, której obiecał, iż Polska będzie nadal wspierać leczenie ukraińskich żołnierzy.

– Odwiedziłem dziś żołnierzy, uścisnąłem ich dłonie i podziękowałem za ich trud, poświęcenie, służbę na rzecz obrony granic Ukrainy, obronę granic Europy powiedział Karczewski.

Zgodnie ze słowami Karczewskiego, gubernator Switliczna prosiła o dalsze wsparcie medyczne weteranów. Marszałek Senatu zaznaczył, iż Polska udziela takiego wsparcia już od dłuższego czasu i zapewnił o dalszej pomocy. W tej sprawie ma zwrócić się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Politycy poruszyli także temat współpracy w dziedzinie m.in. handlu, nauki i kultury.

Marszałek Karczewski odniósł się także do kontrowersyjnej ukraińskiej ustawy o oświacie. “My podchodzimy bardzo wstrzemięźliwie do jej zapisów” –  wyjaśnił. Stwierdził, iż wystarcząją mu zapewnienia przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija, który obiecuje, iż polska mniejszość będzie mieć możliwość nauki w ojczystym języku.

– To już nie jest naiwność. To jest głupota ze strony Marszałka Senatu, który daje się ogrywać cwaniakom z Ukrainy – stwierdził dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, komentując wizytę Stanisława Karczewskiego na Ukrainie.

Równolegle z wizytą Karczewskiego na Ukrainie z inicjatywy Rumunii, a także Węgier, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję ws. ukraińskiej ustawy o oświacie. Wyrażono w niej poważne zaniepokojenie zapisami tej ustawy i zalecono rewizję jej zapisów.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY