Prezydent Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe.

12 lipca będziemy obchodzić Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wniosek o ustanowienie takiego święta został złożony przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Projekt zyskał akceptację parlamentu, a teraz ustawa została podpisana przez prezydenta.

Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty – czytamy w uzasadnieniu.

Dlaczego akurat 12 lipca został wybrany jako najbardziej odpowiednia data? Ustawodawca wskazuje, że: “Mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY