Co Polacy sądzą o karze śmierci

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
o karze śmierci

/ fot. Johndal via Flickr.com / CC BY 2.0

10 października obchodzony był Światowy Dzień Przeciw Karze Śmierci. Z tej okazji przypominano, iż Białoruś jest ostatnim państwem w Europie, które stosuje egzekucję. Co Polacy sądzą  o przywróceniu w kraju kary ostatecznej?

Prawie połowa (45.3%) ankietowanych rodaków opowiedziało się za przywróceniem kary śmierci – tak wynika z badania agencji SW Research. Ponad jedna trzecia (34,7%) jest przeciwna takiej karze. Aż co piąty badany nie ma zdania w tej kwestii.

Zdecydowanie częściej zwolennikami przywrócenia egzekucji są mężczyźni: (51 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet). Wraz ze wzrostem wieku spada poparcie dla kary śmierci wśród badanych (53 proc. wśród osób do 24. roku życia i 41 proc. wśród osób powyżej 50. roku życia). Jeśli chodzi o podział na grupy społeczne, to poparcie dla pomysłu wyrażają głównie ankietowani: o dochodzie powyżej 5000 zł (52 proc.), osoby o najniższym poziomie wykształcenia (52 proc.) oraz pochodzący z miast poniżej 20 tys. mieszkańców (51 proc.).

Jeśli spojrzymy na badanie sprzed roku, nie zobaczymy dużej różnicy w odpowiedziach: 45 proc. jest za, 32 proc. przeciw, natomiast 23 proc. respondentów nie jest zdecydowana. Jednak już porównując sondaż sprzed ponad dekady okazuje się, że poparcie dla kary śmierci w Polsce zmalało przez te lata. Dane z 2003 roku: 77 proc. badanych za, 19 proc. przeciwko, 4 proc. nie ma zdania.

Jak na pomysł zapatruje się rząd? Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w tym roku, iż gdyby od niego to zależało, przywróciłby karę śmierci. Jego zastępca (wiceminister Patryk Jaki) także podziela pogląd przełożonego.

– Mój prywatny pogląd jest taki, że kara śmierci powinna wrócić w stosunku do najcięższych przestępstw, co do których nie ma żadnych wątpliwości – oświadczył Jaki po napadzie na Polaków we włoskim Rimini.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY