Rasistowski wyrok? Polka skazana w Irlandii na dożywocie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. independent.ie/Garry O'Neill

Marta Herda, Polka mieszkająca w Irlandii, została skazana na dożywotnią karę pozbawienia wolności. Kobieta odwoływała się od wyroku, jednak Sąd Apelacyjny odrzucił wniosek i podtrzymał karę.

Polka została oskarżona za zabójstwo kolegi. Ofiarą był Csaba Orsas, Węgier, pracujący z Herdą w TheBrookelodge Hotel w Wicklow. Orsas od dłuższego czasu starał się zbliżyć do kobiety, jednak ona przez dwa lata odrzucała go. Do zdarzenia doszło 26 marca 2013 roku, kiedy jego samochód prowadzony przez Polkę (według innych źródeł jej samochód) wpadł do wody w porcie Arklow. Herda wydostała się z auta, jednak ciało Węgra znaleziono po kilku godzinach i stwierdzono śmierć w wyniku utonięcia.

Zdaniem oskarżyciela kobieta wiedziała, że ofiara nie umie pływać i celowo wjechała do wody. Ponadto według niego oskarżona zostawiła otwarte okno po stronie kierowcy, aby sama mogła wydostać się z pojazdu, zostawiając kolegę uwięzionego w samochodzie.

Sąd uznał, że Polka użyła samochodu jako “narzędzia morderstwa”. Jego zdaniem bez znaczenia było wcześniejsze zaplanowanie zbrodni lub też popełnienie czynu pod wpływem chwili. W kwietniu tego roku obrońca kobiety apelował wyrok, jednak Sąd Apelacyjny odrzucił jego wniosek.

Wśród Polonii w Irlandii trwa dyskusja na temat tej sprawy. Podkreśla się, że często sąd skazuje na znaczne niższe wyroki w bardziej kontrowersyjnych postępowaniach. Znana jest sprawa Irlandczyka, który pod wpływem narkotyków śmiertelnie potrącił dziewczynkę z Polski i dostał… 9-lat pozbawienia wolności.

poloniairlandia.pl/independent.ie

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY