Prezydent USA oddał hołd bohaterowi z Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.wikipedia commons

Prezydent USA, jak co roku, upamiętnił dzień generała Pułaskiego. Donald Trump wydał proklamację w której przypomniał o wielkich zasługach Polaka dla niepodległości Stanów Zjednoczonych. Ponadto oficjalnie ogłosił 11 października Dniem Kazimierza Pułaskiego.

10 października Donald Trump wydał proklamację odnoszącą się do Kazimierza Pułaskiego. Prezydent podkreślił w dokumencie zasługi polskiego generała na polu walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Dziś oddajemy cześć generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu imigrantowi, którego heroiczny wkład w amerykańską wojnę o niepodległość przyczynił się do ukształtowania historii naszego kraju – napisał prezydent Donald Trump.

W swoim piśmie przypomniał również, że gen. Pułaski jest znany na świecie z walki o niepodległość i wolność zarówno
w swoim ojczystym kraju, jak i w Stanach Zjednoczonych. Opisał także w szczegółach działalność Polaka na tym polu.

Ludzie tacy jak Pułaski przypominają, że historia Polski i Stanów Zjednoczonych to historia dwóch narodów, które nigdy nie straciły nadziei, nigdy nie zostały złamane i nigdy nie zapomniały o swojej tożsamości – dodał.

W Stanach Zjednoczonych gen. Kazimierz Pułaski uchodzi za bohatera narodowego. W uznaniu jego zasług dla niepodległości kraju w 1929 roku Senat USA postanowił, aby 11 października ustanowić Dniem Pamięci Generała Pułaskiego.

Warto przypomnieć, że w 2007 roku senatorzy amerykańscy zagłosowali za nadaniem Pułaskiemu honorowego obywatelstwa USA. 2 lata później prezydent Barack Obama podpisał rezolucję w tej sprawie.

Tym samym Kazimierz Pułaski stał się 7. Osobą w historii, którą uhonorowano w ten sposób. Dołączył do: W. Churchilla, R. Wallenberga, W. Penna, H. Penna, Matki Teresy i G. de Lafayette’a.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY