Powtórka z Katalonii?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. algunastontadas.blogspot.com

Wszystko wskazuje na to, że Europę czeka powtórka z Katalonii. “Flamandzki Interes” planuje przeprowadzenie referendum wśród mieszkańców Flandrii, w którym mieszkańcy północnej części Belgii będą mogli wypowiedzieć się na temat ewentualnej niepodległości swojego Regionu.

“Flamandzki Interes” to belgijska partia polityczna z regionu Flamandzkiego. Opowiada się mi.in. za ograniczeniami wobec imigrantów. Ugrupowanie powstało w 2004 roku jako następca “Bloku Flamandzkiego”, który został rozwiązany po rozprawie sądowej w której partia została określona jako rasistowska i ksenofobiczna. Obecnie liderem “Flamandzkiego Interesu”  jest Tom van Grieken. Według niego, referendum Katalońskie nie będzie ostatnim jakie odbędzie się w Europie.

Według van Griekena, przyszedł czas na kolejne referenda w regionach, którym według niego należy się niepodległość.  Lider ugrupowania twierdzi, że większość mieszkańców Flamandrii popiera pomysł referendum i oddzielenie się od Walonii – francuskojęzycznej części Belgii.

Konflikt między Flamandami, a Walonami ma wpływ na sytuację polityczną w państwie. Np. w 2011 roku w wyniku ich kłótni miał miejsce kryzys parlamentarny trwający 535 dni,  uniemożliwiający wybór rządu.

Do przeprowadzenia referendum “Flamandzki Interes” potrzebował by większości w parlamencie regionalnym. Obecnie wraz z inną partią popierającą ten pomysł, mają już 50 ze 124 deputowanych.

źródło: pch24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY