„Destrukcja edukacji domowej trwa w najlepsze”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W środę 11 października w Sejmie RP – przy stolikach prasowych – odbyła się konferencja prasowa dotycząca tematu niekorzystnych zmian odnośnie edukacji domowej. Udział w niej wzięli: poseł Prawicy Rzeczypospolitej dr Jan Klawiter, poseł Kukiz’15 dr Bartosz Józwiak – prezes UPR, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej dr Krzysztof Kawęcki, dr Mariusz Dzieciątko, przewodniczący grupy roboczej ds. edukacji domowej, Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie, a także Krzysztof Tusiński, członek grupy roboczej ds. edukacji domowej, przedstawiciel edukacji domowej dla Polonii.

Obecnie Sejm pracuje nad ustawą o finansowaniu zadań oświatowych. W jej ramach chce wykluczyć finansowanie edukacji domowej w zerówce. To kolejna zmiana uderzająca w edukację domową od czasu objęcia resortu edukacji przez minister Annę Zalewską. Mimo, iż w 2016 r. w MEN powołano zespól ds. edukacji domowej, resort nieustannie proponuje rozwiązania, które są negatywnie oceniane zarówno przez środowisko, jak i członków zespołu powołanego przez MEN.

Te zmiany to:
a) nagłe obcięcie finansowania edukacji domowej o 40 % w grudniu 2015 r.
b) wprowadzenie rejonizacji wojewódzkiej od 1 września 2017 r.
c) obowiązek uzyskania opinii poradni publicznej od 1 września 2017 r.
d) wykluczenie finansowania edukacji domowej w zerówce od 1 stycznia 2018 r.

Wciąż również nie ma aktów prawnych regulujących finansowanie edukacji domowej od 1 stycznia 2018 r.

Problem dotyczy ponad 12 000 dzieci, bo tyle łącznie korzysta w Polsce z edukacji domowej. Mimo tego MEN pozostaje głuchy na apele o zmiany przepisów i odrzuca propozycje kompromisu.

Spor wokół edukacji domowej to także kolejna odsłona sporu wokół tego czy o edukacji swoich dzieci powinni decydować rodzice czy państwo.

Dekompozycja czy też destrukcja, likwidacja edukacji domowej trwa w najlepsze – powiedział w trakcie konferencji prasowej poseł Józwiak. – Po tym, jak zlikwidowano praktycznie możliwość realizacji polskiej podstawy programowej dla Polaków mieszkających za granicą, wczoraj na komisji edukacji przyjęto zmiany w ustawie  o finansowaniu edukacji – w ramach tych zmian zlikwidowano ostatecznie możliwość dofinansowania dla nauczania w klasach zerowych w ramach edukacji domowej – zauważył. – Poprawka, która została zgłoszona przez stronę społeczną, przejęta przez klub Kukiz’15, została przez PiS odrzucona – dodał. – Wracamy do sytuacji, w której to minister, w której to kuratorzy będą decydowali za rodziców o tym, jak się mają uczyć ich dzieci. Wracamy do takiej PRL-owskiej sytuacji, w której wybiera się rodzicom formę decydowania o edukacji własnych dzieci – ocenił.

Jak powiedział dr Krzysztof Kawęcki, edukacja domowa jest bardzo ważnym segmentem systemu edukacji. – Znakomicie się rozwija w wielu krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, innych krajach Europy zachodniej – zauważył. – W Polsce dzięki działalności rodziców, dzięki stowarzyszeniom, które działają w tym kierunku, edukacja również zaczyna się rozwijać. W tej chwili edukacją domową jest objęte około 12 tysięcy uczniów – powiedział.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY