Jest decyzja katalońskiego rządu w kwestii niepodległości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Szef katalońskiego rządu Carles Puidgemont ogłosił dzisiaj decyzję w kwestii niepodległości regionu.

 

Puidgemont poinformował, ze deklaracja niepodległości zostaje zawieszona i zaproponował podjęcie dialogu z władzami w Madrycie. Zaznaczył przy tym, ze Katalonia ma prawo być suwerenna. Nie jesteśmy szaleni, nie jesteśmy kryminalistami. Nie chcemy obalić rządu w Madrycie. Jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy chcą dialogu – deklarował szef katalońskiego rządu, cytowany przez serwis gazeta.pl.

Puidgemont przypomniał, ze Katalończycy powiedzieli głośne “tak” dla niepodległości. Podziękował także każdemu, kto 1 października poszedł oddać swój głos w referendum i ostro skrytykował niezwykle brutalne zachowanie hiszpańskiej policji.

W wyniku referendum, które odbyło się przed 9 dniami, za secesją Katalonii opowiedziało się ponad 90 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 42,34 proc. Rząd hiszpański uznał głosowanie za nielegalne i robił wszystko, aby do niego nie dopuścić. Zamykano lokale wyborcze i konfiskowano urny. W wyniku zamieszek z udziałem policji i Gwardii Cywilnej 800 osób zostało rannych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY