Margarethe Vestager: Unia nie ma prawnych narzędzi, żeby wstrzymać budowę Nord Stream 2

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Flick. com

Unia Europejska nie jest zainteresowana gazociągiem Nord Stream II, ale nie ma prawnych narzędzi, aby zatrzymać projekt – oświadczyła eurokomisarz Margrethe Vestager, która w poniedziałek 10 października była z wizytą w Wilnie.

Podczas konferencji Vestager powiedziała: Jak powiedział przewodniczący Jean Claude Juncker Nord Stream nie leży w interesie europejskiej polityki. (…) Jednak musimy powiedzieć, że nie mamy prawnych narzędzi do wstrzymania projektu, ale mamy prawo zapewnić, aby Nord Stream nie był w pustce prawnej. Gdyby coś się stało, to wówczas dobrze byłoby mieć umowę, co ma stać się z infrastrukturą.

W czerwcu tego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt współpracy z państw Unii Europejskiej, mającej na celu wypracowanie porozumienia w sprawie budowy kontrowersyjnego gazociągu na dnie Bałtyku. Projekt wzbudził wiele zastrzeżeń, swoje stanowisko zajęły wówczas m.in. Polska, Włochy, Litw, Łotwa, Rumunia, Portugalia. Na mocy tego projektu, Komisja Europejska zamierza wynegocjować z Moskwą takie zapisy, które zapewnią niedyskryminacyjne ustalanie taryf, odpowiedni dostęp stron trzecich do rosyjskiego odcinka i oddzielenie w pewnym stopniu dostaw gazu od jego przesyłu.

Dwunitkowa magistrala gazowa Nord Stream 2 ma być gotowa już w 2019 roku. Głównym celem budowy gazociągu jest ominięcie Ukrainy w procesie przesyłu gazu z Rosji do Europy Zachodniej. W 2012 roku został oddany do użytku Nord Stream, który jest najdłuższym gazociągiem morskim na świecie.

źródło: zw.lt

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY