Hiszpania: Wielotysięczna demonstracja w obronie jedności kraju na ulicach Barcelony [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Tysiące ludzi maszeruje od godziny 12.00 w Barcelonie, aby zamanifestować swoje przekonanie o jedności Hiszpanii, odrzuceniu pomysłu niepodległości dla Katalonii.

Demonstracja odbywa się dokładnie w tydzień po tym, jak regionalny rząd kataloński przeprowadził referendum w sprawie secesji, które zostało potępione przez rząd hiszpański jako nielegalne i niezgodne z konstytucją. Pomimo, że władze regionu ogłosiły iż za niepodległością głosowało ok. 90 % wyborców, nie zrobiło to wrażenia na centralnych władzach w Madrycie. Głosowanie było utrudniane przez policję, która blokowała lokale wyborcze, nie szczędząc brutalnej interwencji. Chociaż taktyka ta była krytykowana całym świecie, to hiszpański minister spraw wewnętrznych powiedział Sky News, że była “absolutnie proporcjonalna”. W sobotę w stolicy odbyła się tak samo duża demonstracja w obronie hiszpańskiej jedności.

Przemawiając dzisiaj na łamach dziennika “El Pais”, hiszpański premier Mariano Rajoy powiedział:

– Hiszpania nie zostanie podzielona, a jedność narodu będzie utrzymana. Ideałem byłoby oczywiście niepodejmowanie drastycznych środków. Chciałbym, aby jak najszybciej Katalonia wycofała się z oświadczeń o proklamowaniu niepodległości.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY