Jugendamty interweniują coraz częściej. Czy mają do tego podstawy?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rodzina

/ fot. pixabay.com

dzJugendamty to niemieckie urzędy do spraw dzieci i młodzieży. Ich zadaniem jest działanie w razie zagrożenia zdrowia lub życia dzieci, jednak zbyt często zdarzają się nieuzasadnione interwencje.

W ubiegłym roku w urzędach zanotowano wzrost interwencji o 5,7 proc. W sumie miało miejsce 136,9 tys. postępowań kontrolnych. Jak się okazało, w 44,5 tys. przypadków alarm był niepotrzebny, a w ponad 46 tys. spraw to rodzice, a nie dzieci, potrzebowali pomocy opieki społecznej.

Jeśli chodzi o uzasadnione interwencje, sytuacja wygląda dość niejasno. W 21,6 tys. przypadków zagrożenie dziecka zostało potwierdzone – stanowi to niecałe 16% ogólnej liczby zgłoszeń. 24,2 tys. interwencji dotyczyły sytuacji, gdzie potencjalnych niebezpieczeństw “nie można wykluczyć”, jednak nie jest to wystarczająco jednoznaczne do odebrania dzieci rodzicom. Według urzędników 61 proc. dzieci było zaniedbanych.

Działalność Jugendamtów jest szeroko komentowana również w Polsce. Z wielu stron padają krytyczne opinie na temat ich funkcjonowania. Znane są przypadki, gdy dzieci były odbierane z polsko-niemieckich lub polskich rodzin. Jednymi z zarzutów wobec pracy urzędów jest zbyt duża ingerencja w życie i sferę prywatną rodzin.

pch24.pl/niezalezna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY