Timmermans o sytuacji w Katalonii: praworządność wymaga czasem użycia siły

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube

W środę odbyła się w Parlamencie Europejskim debata o niedzielnym referendum w Katalonii. Wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, który zabrał głos w debacie, powiedział, że “utrzymanie rządów prawa czasem wymaga proporcjonalnego użycia siły”.

Według Timmermansa, władze Katalonii zignorowały prawo obowiązujące na terenie Hiszpanii i  jej konstytucję: Szacunek dla rządów prawa nie jest czymś opcjonalnym, jest fundamentalny. Jeśli prawo nie daje ci tego, czego chcesz, możesz stanąć w opozycji do prawa, możesz pracować nad zmianą prawa, ale nie możesz ignorować prawa – powiedział. Przemoc nigdy nie rozwiązuje niczego w polityce. Nigdy nie jest odpowiedzią, nigdy nie jest rozwiązaniem i nigdy nie może być użyta jako broń czy instrument. Europa wie to lepiej niż ktokolwiek inny. Nikt z nas nie chce widzieć przemocy w naszych społeczeństwach. Jednakże obowiązkiem każdego rządu jest podtrzymanie praworządności i czasem wymaga to proporcjonalnego użycia siły – podkreślił w swoim przemówieniu.

Głos zabrał także polski europoseł, współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Ryszard Legutko. Jego zdaniem Komisja Europejska stosuje podwójne standardy w ocenie państw członkowskich – (…) gdy obserwujemy działania Komisji w tej sytuacji, przypomina to bardziej Unię wybiórczych wartości. Podwójne standardy Komisji to coś, co rzuca się w oczy. Wszyscy są równi, ale niektórzy są bardziej równi od innych. Gdyby nie chodziło o Hiszpanię, lecz o inny kraj członkowski, konsekwencje i retoryka ze strony Komisji byłyby znacznie ostrzejsze – mówił współprzewodniczący EKR.

Komisja Europejska wezwała do dialogi i jedności, ale stanowczo odrzuciła propozycję liderki Zielonych, Ska Keller, żeby wzięła udział w mediacjach. Sprawa referendum została uznana za wewnętrzną sprawę Hiszpanii i jako taka ma zostać rozwiązana przez władze tego kraju.

Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że niedzielne referendum w Katalonii było nielegalne jako niezgodne z hiszpańską konstytucją.

 

źródło: salon24.pl, radioszczecin.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY