Promieniotwórcza substancja nad Polską! Jest komunikat Polskiej Agencji Atomistyki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na niebie nad Europą (w tym nad Polską) wykryto groźny izotop promieniotwórczy – alarmuje Polska Agencja Atomistyki. Jednocześnie eksperci uspokajają. Substancja ma być w tak małej ilości, że nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego życia i zdrowia.

Wykryta substancja to promieniotwórczy izotop o nazwie ruten-106. Jak dotąd nie wiadomo jakie jest jego pochodzenie. Wykluczono, że źródłem emisji może być któraś z elektrowni atomowych, ponieważ – jak przekonują naukowcy – w próbkach wykryto jedynie ruten-106. Gdyby było inaczej, wykryto by również inne promieniotwórcze substancje.

Ruten-106 został wykryty w powietrzu atmosferycznym za pomocą krajowej sieci stacji poboru aerozoli. Stacje te gromadzą aerozole znajdujące się w powietrzu na specjalnym filtrze. Jest on w warunkach normalnych wymieniany i poddawany szczegółowej analizie co tydzień. Filtry z tych stacji, po analizie w laboratorium, pozwalają na wykrycie nawet śladowych stężeń izotopów promieniotwórczych w powietrzu.

Eksperci z Państwowej Agencji Atomistyki potwierdzają, że izotop wykryto również nad Polską. Uspokajają jednak i zapewniają, że jest on w tak niskim stężeniu, że nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Agencja apeluje, aby nie przyjmować żadnych preparatów z jodem lub innych podobnych środków osłonowych, bo to one mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

wprost.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY