Niemcy za hitlerowskie okrzyki dostali od FIFA mniejszą karę, niż Polacy za oprawę o Powstaniu Warszawskim

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Twitter/ Jacek Prondzynski‏

Mecz pomiędzy reprezentacjami Niemiec i Czech z 1 września zakończył się skandalem. Wszystko przez nazistowskie okrzyki niemieckich kibiców. FIFA po ponad miesiącu postanowiła jednak nałożyć karę na Niemiecki Związek Piłkarski. Jak się okazuje grzywna jest niższa od kary za słynną oprawę Legii Warszawa na temat Powstania Warszawskiego.

Podczas spotkania reprezentacji Niemiec i Czech, które odbyło się w Pradze 1 września doszło do oburzających okrzyków ze strony trybun zajmowanych przez niemieckich kibiców. Słychać było hitlerowskie pozdrowienie “Sieg Heil!”. Kibice urządzili sobie nawet swego rodzaju “zabawę”. Gdy jeden sektor krzyczał “Sieg”, drugi odpowiadał “Heil”.

Sprawa wywołała ogromny skandal. Dużo mówiło się o karach ze strony FIFA, które mogłyby uderzyć nie tylko w Niemiecki Związek Piłkarski, ale nawet w samą reprezentację. Dawniej karano już za podobne zachowania kibiców drużynę Chorwacji. Reprezentacji odbierano wtedy punkty.

Tym razem jednak FIFA okazała się bardziej “wyrozumiała”. Na Niemiecki Związek Piłkarski nałożono karę w wysokości 33 tys. dolarów. Ukarano również Czechów grzywną 5150 dolarów za brak utrzymania porządku na stadionie.

Kary zostały uznane za śmiesznie niskie. Okazuje się, że grzywna nałożona na Niemiecki Związek Piłkarski za oczywiste okrzyki nawiązujące do III Rzeszy jest niższa niż kara za… patriotyczną oprawę Legii Warszawa. Przypomnijmy, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego kibice Legii rozwiesili na stadionie ogromną oprawę ukazującą niemieckiego żołnierza przykładającego lufę pistoletu do głowy małego polskiego powstańca. Za tamtą oprawę FIFA nałożyła karę 35 tys. euro.

niezalezna.pl; wmeritum.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY