Afera reprywatyzacyjna w kolejnym mieście! Powstał specjalny zespół. “Przestępstwa na wielką skalę”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. P. Tracz / flickr.com

O tym, że afera reprywatyzacyjna w Warszawie jest dopiero wierzchołkiem góry lodowej mówiono od dawna. Jednak do tej pory w innych miastach nie podejmowano tak zdecydowanych kroków jak w stolicy. Teraz się to zmieni. Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół prokuratorski, który zajmie się wyłudzaniem kamienic w Krakowie.

Zbigniew Ziobro poinformował, że dotychczasowa analiza dowodzi, że w Krakowie dochodziło do “popełnienia przestępstw na wielką skalę przez zorganizowane grupy przestępcze”. Ta analiza prowadzi do pewnego wniosku, że mamy do czynienia z wielką aferą wyłudzeń na terenie miasta Krakowa. Powołałem specjalny zespół prokuratorski, który dokona dokładnej oceny wszystkich postępowań na różnych szczeblach prokuratury w Krakowie i którego zadaniem będzie z jednej strony pociągnięcie do odpowiedzialności winnych i podjęcie wszelkich działań poza karnych, aby móc odzyskać, co uda się jeszcze odzyskać. – poinformował minister.

Specjalny zespół będzie złożony z 7 prokuratorów oraz 2 doświadczonych policjantów. Ziobro zwrócił uwagę na podobieństwa z sytuacją do jakiej doszło w Warszawie. Podobieństwa są uderzające – postępowania był prowadzone również bardzo pobieżnie, ograniczały się do zabezpieczenia elementarnych dokumentów, i kończyły się decyzjami o umorzeniu postępowania. Mimo pism procesowych składanych przez lokatorów kamienic przejmowanych przez “nowych” właścicieli, prokuratury często odmawiały postępowań, część pism do dziś zalega w aktach. Te sprawy mają być na nowo wyjaśniane. – stwierdził.

Ziobro zapowiedział również zbadanie postępowania Ministerstwa Finansów pod poprzednimi rządami. Będziemy badać też wątek związany z wcześniejszą działalnością Ministerstwa Finansów i zaniechaniami obowiązku doprowadzenia przeniesienia własności na rzecz Skarbu Państwa tysięcy nieruchomości w całym kraju. Wsparcie zadeklarował już w tej materii minister Morawiecki . – zapowiedział.

Źródło: niezalezna.pl
Fot.: wikimedia/Tracz/KPRM

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY