Rekordowe dochody zagranicznych inwestorów w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay.com

Według raportów opublikowanych przez Narodowy Bank Polski dochody inwestorów bezpośrednich z tytułu dokonanych w Polsce inwestycji wyniosły w 2016 roku aż 79 mld złotych. W porównaniu do poprzednich lat jest to rekordowy poziom.

Największe dochody, w wysokości 18,4 mld złotych, osiągnęli inwestorzy z Holandii, tuż za nimi znaleźli się inwestorzy z Niemiec (ponad 15 mld złotych), z Luksemburga (11,2 mld zł) oraz Francji (5,4 mld zł). Najbardziej dochodową branża okazało się przetwórstwo przemysłowe, przynosząc ogółem ponad 30 mld złotych dochodu, następnie handel hurtowy, detaliczny i naprawa pojazdów (12,1 mld zł) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (10 mld zł).

Mniej niż połowa dochodu – 34,2 mld złotych (ok. 43 proc.) – została reinwestowana w Polsce. Za granicę odpłynęła rekordowa kwota – prawie 45 mld złotych, w postaci dywidend i odsetek.

Ogółem napływ netto bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2016 roku wyniósł prawie 60 mld złotych. W 2016 r. napływ kapitału zza granicy finansował przede wszystkim podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, a także doradztwem w zakresie zarządzania.

Inwestycje z Polski wycofały natomiast Włochy (-1,6 mld zł) i Irlandia (-2,3 mld zł). Odpływ kapitału zaobserwowano w przypadku podmiotów zaangażowanych w wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną.

Z kolei polscy inwestorzy z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą w 2016 r. osiągnęli dochód w wysokości 4,9 mld złotych. Najbardziej opłacalne okazały się inwestycje na Litwie (dochód w wysokości 1,1 mld złotych), w Luksemburgu (0,9 mld złotych) i w Niemczech (0,8 mld złotych). Straty odnotowano natomiast w Wielkiej Brytanii i w Szwecji.

źródło: Narodowy Bank Polski

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY