Litwa zapłaci 28 mln kary za utrudnianie działalności spółce Orlen

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prokuratura

Komisja Europejska nałożyła na Litwę karę 28 milionów euro za złamanie przepisów o ochronie konkurencji na terenie UE. W październiku 2008 r. Koleje Litewskie zdemontowały 19-kilometrowy odcinek torów kolejowych, którymi rafineria Orlen Lietuva przewoziła ładunki z Litwy na Łotwę.

Rozebranie części torów kolejowych spowodowało, że Orlen musiał przewozić towar dłuższą trasą, co generowało wyższe koszty dla polskiej spółki. W uzasadnieniu KE stwierdziła, że poprzez demontaż torów Litwa naruszyła artykuł  102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), który zakazuje nadużywania dominującej pozycji na rynku. Europejska komisarz ds. polityki konkurencji, Margrethe Vestager tłumaczy decyzję Komisji Europejskiej: “litewski przewoźnik wykorzystał fakt, że kontroluje krajową infrastrukturę kolejową, aby zaszkodzić swoim konkurentom. Unia Europejska potrzebuje sprawnie funkcjonującego rynku kolejowych przewozów towarowych. Działanie spółki polegające na demontażu publicznej infrastruktury kolejowej, aby chronić się przed konkurencją, jest niedopuszczalne i bezprecedensowe“. Oprócz grzywny, Komisja Europejska nałożyła na Koleje Litewskie także obowiązek przedstawienia rozwiązania, które spowoduje, że Orlen nie będzie musiał korzystać z dłuższej trasy, aby przewozić ładunki na Łotwę.

Litewski resort transportu opublikował oświadczenie, w którym zapowiedział, że Litwa będzie broniła się wszelkimi środkami przed decyzją Komisji Europejskiej nakazującej zapłatę grzywny.

Cytowany przez portal BiznesAlert.pl ekonomista Marek Zuber uważa, że decyzja Komisji Europejskie była właściwa, ale i tak nie rekompensują strat, jakie poniosła polska spółka w wyniku decyzji Kolei Litewskich z 2008 roku.

 

źródło: europa.eu, bankier.pl, biznesalert.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY