RAŚ wyraża poparcie dla Katalonii. “Mają prawo do kształtowania swojej przyszłości”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons / CC BY-SA 2.0

Ruch Autonomii Śląska wyraził słowa poparcia dla Katalończyków, którzy próbują wybić się na niepodległość. W oświadczeniu nt. sytuacji na Półwyspie Iberyjskim podkreślili, że każdy naród ma prawo do kształtowania swojej przyszłości wedle własnego uznania.

Nie jesteśmy entuzjastami referendum niepodległościowego w Katalonii, gdyż jest efektem braku dialogu pomiędzy władzami regionalnymi a centralą. Trzeba jednak przypomnieć, że to Madryt jest odpowiedzialny za rozpętanie konfliktu, a dziś siłowo próbuje go rozwiązać. Katalończycy mają prawo do kształtowania swojej przyszłości w ramach i w poszanowaniu państwa. – napisali na swoim Facebooku działacze RAŚ.

Hiszpański rząd na próbę realizowania prawa do samostanowienia przez społeczność katalońską w drodze demokratycznego głosowania zastosował wobec niej szereg represji niedopuszczalnych we współczesnych państwach demokratycznych. Wysłanie do regionu sił policyjnych potwierdza brak woli dialogu i wejście na drogę konfrontacji. Świat obiegły zdjęcia starć na ulicach katalońskich miast. Obrazy te długo budzić będą emocje, utrudniając porozumienie między stronami sporu. Powstrzymanie eskalacji konfliktu nie wydaje się możliwe bez ingerencji międzynarodowej. – pisze w oświadczeniu RAŚ

RAŚ uważa też, że to Unia Europejska powinna interweniować w kwestii Katalonii, gdyż kwestia jej niepodległości przestała być wewnętrzną sprawą Hiszpanii.

Nie przez przypadek dziś miejscem konfrontacji jest zależna finansowo od władz centralnych Katalonia. Pat w relacjach między Barceloną a Madrytem dowodzi, że sporów między państwami Unii Europejskiej a zbuntowanymi prowincjami nie można traktować jako wewnętrznej sprawy tych państw, narażonych na pokusę użycia siły wobec swych obywateli. Wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów. Jej obojętność wobec siłowego tłumienia dążeń Katalończyków do samostanowienia odbierana będzie jako wyraz słabości i pogłębi kryzys zaufania wielu Europejczyków do instytucji unijnych. – piszą

RAŚ od dawna zabiega o autonomię dla Śląska. Działania organizacji jednak wywołują duże kontrowersje, a jej działacze często są oskarżani o bycie wspieranych przez Niemców.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY