Polska obok Niemiec, Francji czy Stanów Zjednoczonych. Tak oceniają nas za granicą!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Pixabay.com

Agencja indeksowa FTSE Russell ogłosiła wczoraj, że w tegorocznej klasyfikacji pozycja Polski wzrośnie do bardzo wysokiego stopnia. Polski rynek dołączy do rynków rozwiniętych, co znaczy, że znajdzie się obok najlepszych rynków światowych.

Polski rynek został przekwalifikowany przez wspomnianą agencję z rynków rozwijających się do rynków rozwiniętych. Jest to ogromny wzrost, ponieważ wśród tej kategorii znajdują się 25 najlepszych rynków światowych. Oznacza to, że Polska znalazła się obok takich państw, jak Niemcy, Francja, Japonia czy Stany Zjednoczone.

Komunikat Giełdy Papierów Wartościowych podkreśla, że jest to pierwszy taki przypadek, kiedy rynek kraju z Europy Środkowo-Wschodniej dostał się do tej prestiżowej grupy.

“Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego. Dodatkowo, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki jest dobrym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów. Awans Polski do Developed Markets to także duże wyzwanie i rosnące oczekiwania wobec rynku kapitałowego, którym gotowi jesteśmy sprostać” – powiedział cytowany w komunikacie Dietl.

Do realnej kwalifikacji dojdzie dopiero we wrześniu 2018 roku, aby rynek naszej ojczyzny mógł się przyzwyczaić do tej decyzji. Podczas oceny agencja bierze pod uwagę m.in. infrastrukturę czy jakość rynku kapitałowego.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY