Politechnice Lwowskiej zostanie nadane imię Stepana Bandery?!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Rzeczpospolita

Szokująca inicjatywa pojawiła się na Politechnice Lwowskiej. Być może już niedługo uczelni zostanie nadane imię przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

Z takim pomysłem wystąpiła grupa wykładowców wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego. Zdają sobie sprawę, że wywoła to oburzenie wśród Polaków. Nie zamierzają jednak rezygnować z inicjatywy.

Jak podaje portal kresy.pl, na stronie wydziału można znaleźć artykuł napisany przez Wjaczesława Hnatuka, gorącego zwolennika nadania Politechnice Lwowskiej imienia Bandery.

Bandera był absolwentem Politechniki Lwowskiej. Jak przekonuje Hnatuk, obecni studenci powinni być dumni, że mogą kształcić się na tej samej uczelni, co przywódca OUN-B.

„Można przewidzieć silną negatywną reakcję obecnego przywództwa politycznego sąsiedniej Polski, której premier Jarosław Kaczyński i szef MSZ szantażują nas, mówiąc, że Ukraina nie wejdzie z Banderą do Unii Europejskiej” – pisze Hnatuk, cytowany przez serwis kresy.pl.

Wykładowca nie przejmuje się jednak reakcją polskich władz, gdyż, jak twierdzi, Polacy korzystają z podwójnych standardów. W Polsce czci się bowiem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, czy żołnierzy Armii Krajowej, którzy według Hnatuka są winni śmierci tysięcy Ukraińców.

Stepan Bandera był jednym z przywódców ukraińskich nacjonalistów. Współtworzone przez niego OUN-B było odpowiedzialne za wymordowanie w latach 1943-44 ponad 100 tys. Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY