Klauzula sumienia dla farmaceutów – to nowe żądania aptekarzy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay.com

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski wystosowało apel do ministra zdrowia. Klauzula sumienia dla aptekarzy jak dotąd nie była uregulowana prawnie. 

Temat został podniesiony przez posłów Nowoczesnej, którzy przedstawili ministerstwu zdrowia interpelację dotyczącą klauzuli dla aptekarzy. Odpowiedź została udzielona przez podsekretarza stanu z ministerstwa, Marcina Czecha. Według niego “farmaceutom nie wolno powoływać się na sprzeciw sumienia, gdyż taki zapis nie figuruje w ustawie o Prawie Farmaceutycznym

W związku z odpowiedzią ministerstwa głos zabrało Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polskich. Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia, w imieniu organizacji zapytała, czy słowa ministra Czecha są ostatecznym stanowiskiem resortu Konstantego Radziwiłła. Jej zdaniem nieuregulowanie kwestii klauzuli sumienia dla farmaceutów “przeczy nie tylko zapisom Konstytucji RP, ale też orzecznictwu Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym wolność sumienia oznacza prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem oraz wolność od przymusu postępowania wbrew niemu“. List farmaceutów do ministra zdrowia został wysłany wraz z projektem zmian ustawy o Prawie Farmaceutycznym.

Nasz Dziennik/pch24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY